
O czasopiśmie
Specyfikę „Łódzkich Studiów Etnograficznych” określają ramy współczesnych debat i zainteresowań etnologów (antropologów) oraz połączenie teorii z praktyką. Czasopismo wpisuje się w aktualne dyskusje podejmujące problematykę kultury w jej aspektach teoretycznych, analityczno-interpretacyjnych, diagnostycznych i praktycznych, nie gubiąc przy tym swego etnograficznego rodowodu.
Od 2015 roku tomy profilowane są tematycznie.
„Łódzkie Studia Etnograficzne” na ministerialnej liście czasopism naukowych otrzymały 70 punktów (zgodnie z komunikatem Ministra Nauki i Szkonictwa Wyższego z dn. 5 stycznia 2024: https://www.gov.pl/web/nauka/komunikat-ministra-nauki-z-dnia-5-stycznia-2024-r-w-sprawie-wykazu-czasopism-naukowych-i-recenzowanych-materialow-z-konferencji-miedzynarodowych).
„Łódzkie Studia Etnograficzne” zarejestrowane są w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczone symbolem: ISSN 2450-5544.
Czasopismo „Łódzkie Studia Etnograficzne” znajduje się w bazach indeksacyjnych:
Scopus (https://www.scopus.com)
ERIH Plus – European Reference Index for the Humanities (https://dbh.nsd.uib.no/publiseringskanaler/erihplus/)
CEJSH – The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (http://cejsh.icm.edu.pl)
CEEOL – Central and Eastern European Online Library (https://www.ceeol.com)
DOAJ – Directory of Open Access Journals (https://doaj.org)
IBSS – International Bibliography of Social Sciences (https://www.proquest.com/libraries/academic/databases/ibss-set-c.html)
Index Copernicus (https://indexcopernicus.com/index.php/pl/)
Bibliografia Etnografii Polskiej (http://www.ptl.info.pl/odie/)
Informacje o archiwalnych tomach czasopisma można znaleźć na: http://lse.ptl.info.pl
Ogłoszenia
CALL FOR PAPERS (tom 65, 2026)
Zapraszamy do nadsyłania tekstów do tomu, którego tematem przewodnim będzie BODY WORK: PRAKTYKI, IMAGINARIA, AFEKTY
Projektowany numer ŁSE ma na celu ukazanie wielorakich powiązań między społecznie tworzonymi wzorcami ciała, ekonomią piękna a szeroko rozumianą mobilnością. W ten sposób włącza się w dyskusję problematyzującą pracę, którą ludzie wykonują na własnych ciałach oraz tę, którą wykonują na nich inni. Pojęcie pracy odnosi się zarówno do aspektów fizycznych, jak i emocjonalnych. Zachęcamy autorów i autorki do skupienia uwagi zarówno na globalnym krążeniu wzorców dotyczących cielesności, jak i na ich lokalnych realizacjach, przetworzeniach, interpretacjach.
Redaktorki tematyczne: prof. dr hab. Anna Wieczorkiewicz (Uniwersytet Warszawski), dr Ruxandra Ana (Uniwersytet Łódzki).
Na teksty czekamy do 31 grudnia 2025 r.
Szczegóły >>>
WięcejAktualny numer
Redaktor tematyczny: Katarzyna Smyk
Numer wydano ze środków programu Ministra Edukacji i Nauki „Rozwój Czasopism Naukowych”. UMOWA Nr RCN/SN/0173/2021/1 Czasopismo „Łódzkie Studia Etnograficzne”.
Termin rozpoczęcia realizacji projektu 15.11.2022 r., zakończenia 14.11.2024 r. [24 miesiące].
Wartość przyznanych środków finansowych 67 194,00 zł.