Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Wydawnictwo Naukowe UMK zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej
Data pierwszej publikacji strony: 2013-03-15
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2022-10-19
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Zwracamy uwagę, że pomimo starań redaktorów serwisu mogą zdarzyć się sytuacje, w których cel linku zostanie określony nieprecyzyjnie lub nie zostanie poprawnie wprowadzony opis alternatywny dla grafiki. Zapewniamy, że tego typu sytuacje mają charakter incydentalny i są korygowane niezwłocznie po wykryciu..
Data sporządzenia: 2022-10-19
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Strona apcz.umk.pl posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- Wersja kontrastowa,
- Możliwość zmiany rozmiaru tekstu,
- Możliwość poruszania się po stronie z wykorzystaniem myszki i/lub klawiatury,
- Czytelne, bezszeryfowe czcionki,
- Responsywność strony,
- Zrozumiała i przejrzysta prezentacja zawartości,
- Pomoc w nawigacji - Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka produktów,
- Na stronie można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Na adres poczty elektronicznej dostepnosc@umk.pl można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Oświadczenie o dostępności domyślnego motywu OJS 3.3+
Źródło:
https://docs.pkp.sfu.ca/accessibility-statement/en/#standards-information
Wprowadzenie
Public Knowledge Project (PKP) dokłada wszelkich starań, aby nasze platformy były jak najbardziej dostępne dla wszystkich użytkowników. Aby to osiągnąć, PKP opracowało nowy domyślny motyw OJS dla wersji OJS 3.3 i wyższych, który został poddany audytowi pod kątem barier dostępności.
Informacje audytowe
Audyt publicznego motywu OJS Default Theme w wersji OJS 3.3 został przeprowadzony przez Access Changes Everything Inc., kanadyjską firmę konsultingową w zakresie dostępności cyfrowej, od lipca 2019 do marca 2021. Access Changes Everything Inc. przeprowadziła dwa audyty z wykorzystaniem wielu automatycznych przeprowadzanie obszernych testów manualnych podczas procesu rozwoju. Co więcej, szeroko zakrojone audyty zostały przeprowadzone przez płatnych testerów z różnymi niepełnosprawnościami, którzy używali różnych technologii podczas procesu; technologie te są wymienione poniżej. Niektórzy z tych samych testerów brali również udział w końcowym procesie testowania.
Audyt ten koncentrował się na obniżeniu barier w motywie domyślnym dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, takimi jak wzrok, słuch, ruchliwość, mowa, komunikacja, funkcje poznawcze, neurologiczne, intelektualne, uczące się oraz z niepełnosprawnością sprzężoną.
Informacje o normach
Ten audyt został przeprowadzony przy użyciu międzynarodowego standardu, który odnosi się do dostępności OJS Default Theme, Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.1 i 2.2 Level AA. Zwróć uwagę, że wersja 2.2 była tylko w wersji roboczej, od maja 2020 r.
Audyt poszedł znacznie dalej niż WCAG 2.1 czy WCAG 2.2 (wersja robocza) na poziomie AA. Obejmowały one elementy, które nie są obecnie uwzględnione w WCAG, takie jak ślepota barw, rodzaj i styl czcionki oraz zmniejszanie barier, które wpływają na osoby z niepełnosprawnością poznawczą, neurologiczną, intelektualną i/lub uczeniem się. Audyt obejmował również najlepsze praktyki użyteczności, aby strona była bardziej dostępna i użyteczna dla wszystkich.
Audyt obejmował testowanie tych obszarów:
- Treść tekstowa
- Zawartość obrazu
- Treści wideo i audio
- Kolor w treści i projekcie
- Układ strony i treści
- Projekt strony i treści
- Nawigacja
- Funkcje wyszukiwania
- Widżety i wtyczki
- Formularze i mechanizmy błędów
- Struktura treści
- Wykorzystanie kodu HTML i CSS
Wykorzystane testery i technologie
Access Changes Everything Inc. zapłacił wielu testerom z różnymi niepełnosprawnościami, którzy używają różnych technologii, aby przetestowali różne części domyślnego motywu dla OJS 3.3. Zastosowane przez testerów technologie obejmowały zarówno najnowsze, jak i starsze wersje:
- Czytnik ekranu JAWS w przeglądarkach Chrome i EDGE (komputer i tablet)
- Czytnik ekranu JAWS w przeglądarce Internet Explorer z monitorem brajlowskim PacMate 20 (PC)
- Czytnik ekranu NVDA w przeglądarkach Chrome (PC)
- Czytnik ekranu Microsoft Narrator w EDGE (tablet)
- Czytnik ekranu Apple VoiceOver w Safari (iPhone 6)
- Czytnik ekranu Apple VoiceOver w Safari z 40-komórkowym wyświetlaczem Braille'a (Mac)
- Czytnik ekranu Apple VoiceOver w Safari z 40-komórkowym wyświetlaczem Braille'a (iPad Pro)
- Dragon Naturally Speaking Premium 13 (PC)
Firma Access Changes Everything Inc. używała komputerów Mac, PC i iPhone do testowania witryny w przeglądarkach Chrome i Firefox. W audycie wykorzystano niektóre technologie:
- Powiększenie przeglądarki (100%-400%)
- Zmiana kontrastu kolorów
- Sterowanie głosowe (tylko iPhone)
- Mały ekran (tylko iPhone SE lub 5)
- Różne aplikacje i wtyczki do przeglądarki Mac Chrome i Firefox do symulacji niepełnosprawności wizualnej i poznawczej.
Naprawa i pozostałe bariery
Po otrzymaniu pełnego raportu z audytu w grudniu 2019 r. PKP utworzyło Projekt Dostępności Github , aby śledzić problemy i postępy w ich rozwiązywaniu. Projekt jest również otwarty dla członków społeczności w celu zgłaszania problemów związanych z dostępnością w interfejsie użytkownika i funkcjonalnością platformy.
W 2021 r. Access Changes Everything Inc. przeprowadziła audyt kontrolny motywu Default, aby ocenić środki zaradcze wykonane przez deweloperów PKP. Większość problemów zidentyfikowanych we wstępnym raporcie została rozwiązana przez PKP lub akceptowalne obejścia zostały zaproponowane przez Access Changes Everything Inc.
Pozostają pewne bariery, których nie można w pełni wyeliminować. Nad nimi albo pracuje PKP, albo można się nimi zająć poprzez wykorzystanie OJS przez czasopisma:
- reCAPTCHA. Po włączeniu na stronie rejestracji użytkownika reCAPTCHA stanowi poważną barierę dla użytkowników czytników ekranu korzystających z urządzeń brajlowskich i użytkowników VoiceControl na iPhonie. Dodatkowo w reCAPTCHA brakuje tytułu iFrame i etykiety formularza, więc nawet ci użytkownicy czytników ekranu, którzy mogą z niej korzystać, mogą napotkać przeszkody.
reCAPTCHA to system Captcha i usługa strony trzeciej opracowana przez Google i zintegrowana jako opcjonalna funkcja OJS, którą można wyłączyć. Istnieją alternatywy, takie jak wtyczka OJS Honeypot .
- Zawartość. Treści Serwisu oraz treści publikowane tworzone w sposób niezgodny ze standardami dostępności mogą stanowić bariery dla użytkowników. Może to obejmować między innymi: obrazy przesłane bez alternatywnego tekstu, niewłaściwie ustrukturyzowane nagłówki, niedostępne hiperłącza, brakujące podpisy pod rysunkami oraz nieprawidłową lub niekompletną strukturę tabeli danych. Chociaż są one poza zakresem domyślnego dostępnego motywu, PKP zapewnia wytyczne dla redaktorów dotyczące tworzenia dostępnych treści .
- Pozostałe bariery. Pozostałe bariery są wymienione w Projekt PKP Dostępność Github , który będzie nadal aktualizowany w miarę usuwania barier.
Skontaktuj się z nami
Audyt OJS Default Theme wykrył wiele barier, a większość z nich została wyeliminowana. Temat będzie jednak stale aktualizowany i nieświadomie mogą powstawać nowe bariery. Jeśli napotkasz przeszkody lub potrzebujesz noclegu, zgłoś je nam za pośrednictwem internetowego formularza kontaktowego PKP .
Zastrzeżenie prawne
W maksymalnym zakresie dozwolonym przez obowiązujące prawo, w żadnym wypadku Uniwersytet Simona Frasera ani żaden z jego podmiotów stowarzyszonych, ani żaden z ich gubernatorów, dyrektorów, pracowników lub agentów nie ponosi odpowiedzialności za niepowodzenie jakiejkolwiek treści w aplikacjach wdrażających ten temat spełniają te standardy dostępności, w zakresie, w jakim takie treści zostały przesłane lub przesłane przez stronę trzecią.
Prawa autorskie: Simon Fraser University posiada prawa autorskie do prac wytworzonych przez Public Knowledge Project i umieścił swoją dokumentację na międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0 .