Nauczyciel według św. Augustyna
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2021.3.002Słowa kluczowe
edukacja, nauczyciel, uczeń, Augustyn, mądrośćAbstrakt
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji nauczyciela według św. Augustyna, jednego z Ojców Kościoła, opartej na analizie wybranych dzieł z jego spuścizny literackiej. Niniejsze opracowanie jest ograniczone do najważniejszych pozycji literaturowych dotyczących poruszanego tematu. Artykuł definiuje pojęcie nauczania, zgodnie z poglądami Augustyna, a następnie przedstawia jego doświadczenia w zakresie edukacji w wieku dziecięcym i młodzieńczym, zestawiając z nimi późniejsze stwierdzenia tego wybitnego retora na temat procesu nauczania. Prezentuje obraz Augustyna jako nauczyciela, wynikający z analizy jego dzieł i wspomnień, zwracając uwagę na te jego cechy i umiejętności, które są szczególnie istotne w procesie edukacyjnym. Szczegółowo przywołane również zostały wskazania, jakich biskup z Hippony udzielał tym, którzy pragnęli wykładać wiedzę innym oraz możliwe trudności, z jakimi mogą się oni spotkać. W zakończeniu wskazano filary, na których zasadza się Augustyńska koncepcja nauczania. Artykuł jest próbą zwrócenia uwagi na podstawowe wymogi wobec nauczyciela oraz zawiera wskazówki, które mogą być przez niego wykorzystane w praktyce, aby doskonalić swoje umiejętności w przekazywaniu wiedzy drugiemu człowiekowi.
Bibliografia
Augustyn św. (1952). Początkowe nauczanie religii, [w:] tegoż, Pisma katechetyczne, Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.
Augustyn św. (1986a). Objaśnienia Psalmów. Ps 36–57, przeł. J. Sulowski (Pisma Starochrześcijańskich Pisarzy, t. 38), Warszawa: Akademia Teologii Katolickiej.
Augustyn św. (1986b). Objaśnienia Psalmów. Ps 103–123, przeł. J. Sulowski (Pisma Starochrześcijańskich Pisarzy, t. 41), Warszawa: Akademia Teologii Katolickiej.
Augustyn św. (1989). O nauce chrześcijańskiej, przeł. J. Sulowski, Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.
Augustyn św. (1999a). O Nauczycielu, [w:] tegoż, Dialogi filozoficzne, red. K. Tarnowski, przeł. J. Modrzejewski, Kraków: Znak, s. 433–485.
Augustyn św. (1999b). O życiu szczęśliwym, [w:] tegoż, Dialogi filozoficzne, red. K. Tarnowski, przeł. A. Świderkówna, Kraków: Znak, s. 15–50.
Augustyn św. (1999c). Solilokwia, [w:] tegoż, Dialogi filozoficzne, red. K. Tarnowski, przeł. A. Świderkówna, Kraków: Znak, s. 239–305.
Augustyn św. (2007). Wyznania, przeł. Z. Kubiak, Kraków: Znak.
Firosz A.K. (1999). Koncepcja katechezy w pismach św. Augustyna, Lublin: Redakcja Wydawnictw KUL.
Francis E. (2016). Augustinian Educational Theory, Las Vegas (NV): Xlibris.
Martin T F. (2003). Our Restless Heart: The Augustinian Tradition, New York: Orbis Books.
Possydiusz z Kalamy (2002). Żywot św. Augustyna, przeł. P. Nehring, Kraków: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów.
Strankowski M. (2013). Zagrożenia w przepowiadaniu Słowa Bożego w świetle „Enarrationes in psalmos” św. Augustyna, „Vox Patrum” t. 60, s. 289–314.
Trapè A. (1987). Święty Augustyn. Człowiek – duszpasterz – mistyk, przeł. J. Sulowski, Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Studia Paedagogica Ignatiana
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 668
Liczba cytowań: 0