Refleksyjność w wychowaniu. Proces poznawania siebie
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2017.2.006Słowa kluczowe
refleksja, refleksyjność, myślenie refleksyjne, samopoznanie, proces wychowaniaAbstrakt
Refleksyjność jest cechą każdego człowieka, kompetencją umysłową, zdolnością człowieka do bycia dla siebie zarówno przedmiotem, jak również podmiotem poznania. Jest to rodzaj wewnętrznego dialogu, który przejawia się w konkretnych działaniach podejmowanych przez osobę. To skłonność do refleksji, zastanawiania się, rozważania, analizowania. Człowiek podejmując wysiłek myślenia nabywa zdolności do refleksyjności. Wydaje się, że współczesna edukacja kładzie punkt ciężkości na kształcenie, pomijając aspekty wychowania i samowychowania. A przecież bezrefleksyjne, schematyczne wychowanie niesie z sobą wiele zagrożeń. W procesie wychowania, trwającym przez całe życie człowieka, refleksyjność jest bardzo istotna i konieczna. W związku z tym przedmiotem badań podjętych w niniejszym tekście jest refleksyjność w kontekście procesu wychowania. Dlatego, w aspekcie teoretycznym, zostanie przedstawiona refleksyjność jako kategoria pedagogiczna. Następnie omówione zostaną podstawowe koncepcje refleksyjności przedstawione przez Johna Deweya, Jürgena Habermasa, Davida Kolba i Donalda Schöna. Ukazana będzie również refleksyjność w perspektywie procesu poznawania samego siebie. Tak ujmowana refleksyjność stanowi dla teorii pedagogicznej oraz edukacji istotny punkt odniesienia, bowiem dotyczy kluczowego problemu podmiotu i zachodzącego w nim procesu stawania się.
Bibliografia
Chudy W., Refleksja, w: Encyklopedia pedagogiczna XXI wieku, t. 5, red. T. Pilch, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 2006, s. 68–72.
Davies Ch.A., Reflexive Ethnography: A Guide to Researching Selves and Others, Routledge, London 2002.
Day Ch., Rozwój zawodowy nauczyciela, tłum. J. Michalak, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004.
Dewey J., Jak myślimy?, tłum. Z. Bastgenówna, PWN, Warszawa 1988.
Habermas J., Knowledge and Human Interests, Heinemann, London 1971.
Hałas E., Refleksyjność jako zasada i problem teorii społecznej, „Zagadnienia Naukoznawstwa” 2011, nr 2(188), s. 191–202.
Hejnicka-Bezwińska T., Pedagogika ogólna, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
Jan Paweł II, Apel Jasnogórski. Rozważanie wygłoszone do młodzieży, Częstochowa, 18 czerwca 1983, <http://nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/633> [dostęp: 4.10.2016].
Kazimierska I., Lachowicz I., Piotrowska L., Uczenie się dorosłych – cykl Kolba, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2014.
Kolb D., Experiential Learning: Experience as the Source of Learning and Development, Prentice-Hall, Englewood Cliffs (NJ) 1984.
Kopaliński W., Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Wiedza Powszechna, Warszawa 1989.
Krąpiec M.A., Człowiek – suwerenny byt osobowy – w ujęciu Karola Wojtyły, „Zeszyty Naukowe KUL” 1979, nr 1–13, s. 65–71.
Kwaśnica R., Wprowadzenie do myślenia o nauczycielu, w: Pedagogika. Podręcznik akademicki, t. 2, red. Z. Kwieciński, B. Śliwerski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004, s. 291–320.
Kwiatkowska H., Pedeutologia, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
Langer E., Problemy uświadamiania. Konsekwencje refleksyjności i bezrefleksyjności, w: Poznanie. Afekt. Zachowanie, red. T. Maruszewski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993, s. 137–179.
Refleksyjność, w: Słownik języka polskiego, red. M. Szymczak, PWN, Warszawa 1981.
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczycieli, Dz.U. 2012, poz. 131.
Schön D., The Reflective Practitioner: How Professionals Think in Action, Basic Books, New York 1983.
Szymczak J., Ze zdarzeniami krytycznymi w tle. Namysł nad refleksją w zawodzie nauczyciela, „Teraźniejszość – Człowiek – Edukacja” 2010, nr 4(52), s. 55–74.
Tchorzewski A.M. de, Wstęp do teorii wychowania, Akademia Ignatianum w Krakowie – Wydawnictwo WAM, Kraków 2016.
Woronowicz W., Dydaktyka wobec wpływu społecznego, w: Edukacja jutra.
VI Tatrzańskie Seminarium Naukowe, red. K. Denek, T.M. Zimny, Agencja Promocji Nauki i Kultury „Menos”, Częstochowa 2000, s. 73–83.
Woronowicz W., Refleksyjny praktyk, w: Encyklopedia pedagogiczna XXI wieku, t. 5, red. T. Pilch, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 2006, s. 72–74.
Zdziarski K., Nauczyciel – refleksyjny praktyk – puzzle pedagogiczne, w: Innowacyjność w zarządzaniu edukacją, red. L. Pawelski, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych, Szczecinek 2015, s. 311–316.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 833
Liczba cytowań: 0