Doświadczenie wspólnoty osób jako źródła przezwyciężania chaosu aksjonormatywnego współczesnego świata. Rozważania w perspektywie koncepcji Dietricha von Hildebranda
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2018.4.001Słowa kluczowe
osoba, wspólnota, wartość, kryzys, chaosAbstrakt
Artykuł przedstawia analizę wybranych myśli Dietricha von Hildebranda w perspektywie ukazania wspólnoty osób jako źródła przezwyciężania chaosu aksjonormatywnego. Centralnymi kategoriami; wokół których prowadzone są rozważania; są: osoba; wspólnota; poznanie; świat wartości; kryzys i chaos. W koncepcji fenomenologa świat; zarówno ten w wymiarze ontycznym; jak i ten w wymiarze aksjologicznym; nie jest ani dziełem przypadku; ani nie nosi cech chaosu. Jest uporządkowany i hierarchiczny. Osoba jako istota rozumna i wolna posiada pełne zdolności; aby ów porządek nie tylko prawidłowo odczytać; ale również na bazie tego ontycznego i normatywnego ładu budować uporządkowane życie indywidualne i zbiorowe w różnych wymiarach.
Bibliografia
Delsol Ch.; Esej o człowieku późnej nowoczesności; przeł. M. Kowalska; Znak; Kraków 2003.
Frankl V.E.; Człowiek w poszukiwaniu sensu; przeł. A. Wolnicka; Wydawnictwo Czarna Owca; Warszawa 2009.
Fukuyama F.; Koniec człowieka; przeł. B. Pietrzyk; Znak; Kraków 2004.
Hildebrand D. von; Czym jest filozofia?; przeł. P. Mazanka; J. Sidorek; Wydawnictwo WAM; Kraków 2012.
Hildebrand D. von; Metafizyka wspólnoty. Rozważania nad istotą i wartością wspólnoty; przeł. J. Zychowicz; Wydawnictwo WAM; Kraków 2012.
Hildebrand D. von; Przemienienie w Chrystusie; przeł. J. Zychowicz; Znak; Kraków 1982.
Hildebrand D. von; Serce. Rozważania o uczuciowości ludzkiej i uczuciowości Boga – Człowieka; przeł. J. Koźbiał; W Drodze; Poznań 1985.
Husserl E.; Kryzys europejskiego człowieczeństwa a filozofia; przeł. J. Sidorek; Aletheia; Warszawa 1993.
Jan Paweł II; Pamięć i tożsamość; Znak; Kraków 2005.
La Mettrie J.O.; Człowiek maszyna; przeł. S. Rudniański; PWN; Warszawa 1984.
Mazanka P.; Sidorek J.; Kim był Dietrich von Hildebrand?; w: D. von Hildebrand; Czym jest filozofia?; przeł. P. Mazanka; J. Sidorek; Wydawnictwo WAM; Kraków 2012; s. 9–25.
Musil R.; Człowiek bez właściwości; przeł. K. Radziwiłł; K. Truchanowski; J. Zeltzer; Państwowy Instytut Wydawniczy; Warszawa 1971.
Ryk A.; W poszukiwaniu podstaw pedagogiki humanistycznej. Od fenomenologii Edmunda Husserla do pedagogiki fenomenologicznej; Oficyna Wydawnicza „Impuls”; Kraków 2011.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 415
Liczba cytowań: 0