Kształcenie dzieci zdolnych w europejskich systemach edukacyjnych. Fenomen tutoringu domowego w Anglii
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2017.3.004Słowa kluczowe
kształcenie dzieci zdolnych, dziecko zdolne, polityka edukacyjna, tutorzy, edukacja domowaAbstrakt
Celem artykułu jest zaprezentowanie zjawiska kształcenia dzieci zdolnych w europejskich systemach oświatowych oraz opisanie fenomenu domowego tutoringu w Anglii, metody nauczania domowego, która w ostatniej dekadzie zyskuje coraz więcej zwolenników. Pierwsza część artykułu pokazuje, jak definiowane jest dziecko zdolne w wybranych europejskich systemach oświatowych oraz przedstawia główne formy kształcenia i wspierania dzieci oraz uzdolnionej młodzieży. Do opisu wykorzystane zostały dane, zebrane przez Eurydice – Europejską Sieć Informacji o Systemach Edukacyjnych. Druga część artykułu charakteryzuje zjawisko domowego tutoringu w Anglii, będącego specyficzną formą nauczania domowego. Tutoring wiąże się z praktykowaniem tradycyjnej relacji uczeń–mistrz, charakterystycznej dla angielskich uniwersytetów już od czasów ich powstania w epoce średniowiecza. Edukacja domowa stała się popularna w angielskim systemie edukacji dosyć wcześnie, bo w latach 70. XX wieku, wtedy też powstało w Anglii pierwsze stowarzyszenie edukatorów domowych – Education Otherwise. Angielska edukacja domowa z udziałem tutorów, opłacanych przez rodziców, zmieniła swój obraz w ciągu ostatniej dekady. Taką formę kształcenia dzieci wybierają coraz częściej nie tylko elity intelektualne czy angielskie rodziny arystokratyczne, ale przede wszystkim bardzo zamożni rodzice, którzy w domowym tutoringu widzą możliwość rozwijania zdolności i umiejętności dziecka, ale także upatrują szansę na zmianę jego statusu społecznego w przyszłości. Dla dzieci zamożnych rodziców, którzy sami nie ukończyli renomowanych szkół, domowy tutoring staje się możliwością nadrobienia zaległości, zdobycia wiedzy i kompetencji, dzięki którym będą mogły one rozpocząć studia na najlepszych uniwersytetach w kraju lub za granicą.
Bibliografia
Academic Ranking of World Universities, http://www.shanghairanking.com/ARWU2016.html [dostęp: 19.10.2016].
Budajczak M., Edukacja domowa, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2004.
Chłodna I., Homeschooling – szansa czy zagrożenie?, w: Edukacja domowa w Polsce. Teoria i praktyka, red. M. i P. Zakrzewscy, Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam”, Warszawa 2009, s. 105–120.
Czaja-Chudyba I., Jak rozwijać zdolności dziecka?, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2009.
Dubaj A., Jarecka R., Najlepsze szkoły katolickie. Info PL, http://www.sussex.info.pl/edukacja/system-szkolny/2563-najlepsze-szkoly-katolickie [dostęp: 19.10.2016].
Dziewulak D., Polityka oświatowa Wspólnoty Europejskiej, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 1995.
Dziewulak D., Systemy szkolne Unii Europejskiej, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 1997.
Education for Gifted Children. Parliamentary Assembly Recommendation 1248 (1994), Council of Europe, https://search.coe.int/cm/Pages/result_details.aspx?ObjectID=09000016805e3c5b [dostęp: 20.10.2016].
Dyrda E., Polityka, organizacja i programy pracy z uczniami zdolnymi w Anglii i Niemczech – analiza komparystyczna, w: Wokół problematyki zdolności, t. 2, red. J. Łaszczyk, M. Jabłonowska, Wydawnictwo Universitas Rediviva, Warszawa 2011, s. 5–17.
Education Otherwise. History, http://www.educationotherwise.net/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=221 [dostęp: 19.10.2016].
Gmerek T., Elitarne szkolnictwo średnie w Anglii, Hiszpanii i Rosji, w: Elitarne szkolnictwo średnie w krajach Europy Zachodniej, red. A. Gromkowska-Melosik, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2015, s. 71–102.
Gribble D., Guthrie B., Dick Kitto. Compost Champion and Advocate of Alternatives, „The Guardian”, 15.07.1999, https://www.theguardian.com/news/1999/jul/15/guardianobituaries2 [dostęp: 19.10.2016].
Gromkowska-Melosik A. (red.), Elitarne szkolnictwo średnie. Między reprodukcją społeczno-kulturową a ruchliwością konkurencyjną, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2015.
Kamińska A., Kowalczyk A., Kompetencje diagnostyczne nauczycieli uczniów zdolnych w młodszym wieku szkolnym – doniesienie z badań, „Edukacja Elementarna w Teorii i Praktyce” 2014, nr 3(33), s. 123–138.
Kupisiewicz C., System mannheimski, w: Szkoły eksperymentalne w świecie 1900–1974, red. W. Okoń, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1978, s. 174–185.
Limont W., Uczeń zdolny. Jak go rozpoznać i jak z nim pracować?, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005.
Limont W., Wprowadzenie, w: Teoria i praktyka edukacji uczniów zdolnych, red. W. Limont, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2004.
Łukasiewicz-Wieleba J., Baum A., Kompleksowe wspieranie uczniów zdolnych. Program WARS i SAWA, Wydawnictwo Naukowe APS, Warszawa 2015.
Osewska E., Znaczenie szkół katolickich dla formacji katolików w Anglii i Walii, „Studia Pastoralne” 2013, nr 9, s. 119–126, http://www.wtl.us.edu.pl/e107_plugins/wtl_stp/index.php?numer=9&str=119-126 [dostęp: 18.10.2016].
Programme for International Student Assessment PISA, OECD, http://www.oecd.org/pisa/ [dostęp: 15.10.2016].
Systemy edukacji w Europie. Stan obecny i planowane reformy. Zjednoczone Królestwo – Anglia, Eurydice 2011, http://eurydice.org.pl/wp-content/uploads/2014/10/anglia2011.pdf [dostęp: 19.10.2016].
Systemy edukacji w Europie. Stan obecny i planowane reformy. Zjednoczone Królestwo – Szkocja, Eurydice 2009, <http://eurydice.org.pl/wp-content/uploads/2014/10/szkocja09.pdf> [dostęp: 19.10.2016].
Wspieranie rozwoju uczniów zdolnych. Specjalne rozwiązania stosowane w szkołach w Europie, przeł. E. Kolanowska, Eurydice, Fundacja Rozwoju Edukacji, Warszawa 2008.
Williams S., How the Rich Home-School Their Kids, „The Times Magazine”, 23.07.2016, s. 23–27.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Akademii Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Akademii Ignatianum w Krakowie. Akademia Ignatianum w Krakowie jest uprawniona do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 531
Liczba cytowań: 0