Twórcza resocjalizacja
Zarys problemu
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2021.4.002Słowa kluczowe
twórcza resocjalizacja, pedagogika resocjalizacji społecznej, tożsamość, potencjały, proces resocjalizacji społecznej, twórczość, struktury poznawcze i twórczeAbstrakt
Artykuł stanowi zarys podstaw autorskiej koncepcji twórczej resocjalizacji społecznej jako alternatywnej perspektywy poznawczej w obszarze nauk społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk pedagogicznych. Jego celem jest ukazanie różnic między klasycznie rozumianą pedagogiką resocjalizacyjną a twórczą resocjalizacją społeczną w wymiarze teoretycznym i metodologicznym, jak i metodycznym. Tekst w możliwie zwięzły sposób wskazuje podobieństwa i różnice pomiędzy tradycyjnie postrzeganym i realizowanym procesem resocjalizacji, traktowanym jako korekta, psychokorekta i socjokorekta, a procesem resocjalizacji rozumianym jako zmiana tożsamości poprzez rozwój potencjałów osobowych i społecznych jednostek nieprzystosowanych.
Bibliografia
Czapów C. (1978). Wychowanie resocjalizujące. Elementy metodyki i diagnostyki, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Czapów C., Jedlewski S. (1971). Pedagogika resocjalizacyjna, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Goodman N. (2001). Wstęp do socjologii, trans. J. Polak, J. Ruszkowski, U. Zielińska, Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka.
Góralski A. (1998). Wzorce twórczości. Eseje filozoficzne i pedagogiczne, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe „Scholar”; Polskie Towarzystwo Uniwersalizmu.
Konopczyński M. (2006). Metody twórczej resocjalizacji. Teoria i praktyka wychowawcza, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN; „Pedagogium”.
Konopczyński M. (2014). Pedagogika resocjalizacyjna. W stronę działań kreujących, Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”; Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych.
Konopnicki J. (1972). Niedostosowanie społeczne, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Kosyrz Z. (2005). Osobowość wychowawcy. Być wychowawcą w zmiennych i dynamicznych warunkach życia społecznego, Warszawa: „Pedagogium” – Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej.
Nęcka E. (2005). Psychologia twórczości, Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Popek S. (2003). Człowiek jako jednostka twórcza, Lublin: Wydawnictwo UMCS.
Pospiszyl K. (1998). Resocjalizacja. Teoretyczne podstawy oraz przykłady programów oddziaływań, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”.
Pytka L. (1986). Teoretyczne problemy diagnozy w wychowaniu resocjalizującym, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Urban B. (red.) (2004). Profilaktyka społeczna i resocjalizacja młodzieży. krypt dla studentów pedagogiki resocjalizacyjnej, Mysłowice: Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach.
Zacharuk T. (1991). Udział i powiązania czynników biopsychicznych, socjokulturowych i sytuacyjnych w genezie nieprzystosowania społecznego uczniów, Warszawa: Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej (doctoral dissertation).
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Marek Konopczyński
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 396
Liczba cytowań: 0