Więź małżeńska jako doświadczanie miłości w ujęciu chrześcijańskim
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2020.1.003Słowa kluczowe
miłość, miłość małżeńska, małżeństwo, relacje międzyludzkie, więź małżeńskaAbstrakt
Przeżywanie miłości jest najbardziej ludzkim i powszechnym doświadczeniem. Miłość jest rzeczywistością złożoną, wieloaspektową, psychiczną i duchową. To wartość uniwersalna i ponadczasowa. Związana jest z największą potrzebą ludzką bycia kochanym i pragnieniem miłowania. Dlatego też w integralnym rozwoju osoby jest ona najważniejszym czynnikiem, który kształtuje i scala jej osobowość. Istota miłości jest niezmienna, natomiast sposoby jej przeżywania i wyrażania są bardzo różne. Rozwój miłości małżeńskiej wymaga rozwoju więzi małżeńskiej. To dzięki niej możliwe jest integralne połączenie się dwóch osób w miłości. Więź małżeńska jest podstawowym elementem, który scala i wyraża wielopłaszczyznowy obszar małżeńskich relacji, interakcji i komunikacji.
Obecnie, w dobie konsumpcjonizmu oraz rozpowszechniania się stylu życia w związkach partnerskich, można zauważyć, że miłość i więź małżeńska nie są wartościami, często wręcz mówi się o nich wstydliwie. W związku z tym, celem artykułu jest przedstawienie w ujęciu chrześcijańskim teoretycznych zagadnień odnoszących się do doświadczania miłości szczególnie w perspektywie więzi małżeńskiej. Uwzględniając złożoność tej problematyki, zostaną ukazane tylko wybrane jej aspekty. Omówione zostaną różnorodne konteksty miłości oraz doświadczanie i przeżywanie miłości małżeńskiej. Ukazana będzie istota i wartość więzi małżeńskiej, a także kwestia rozwijania zdolności do miłości w procesie wychowania człowieka.
Bibliografia
Adamski F. (1984). Socjologia małżeństwa i rodziny, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Błasiak A. (2012). Oddziaływania wychowawcze w rodzinie. Zagadnienie wybrane, Kraków: Akademia Ignatianum; Wydawnictwo WAM.
Braun-Gałkowska M. (1987). Psychologia domowa. Małżeństwo – dzieci – rodzina, Olsztyn: Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne.
Delsol Ch. (2011). Czym jest człowiek? Kurs antropologii dla niewtajemniczonych, przeł. M. Kowalska, Kraków: Znak.
Dyczewski L. (2002). Więź między pokoleniami w rodzinie, Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL.
d’Heilly A. (1983). Miłość i sakrament, przeł. M. Borsuk-Majewska, Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.
Encyklopedia pedagogiczna XXI wieku, red. T. Pilch, t. 3, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”.
Furmanek W. (2011). Miłość – zagubiona wartość współczesnej pedagogiki, Rzeszów: Wydawnictwo Oświatowe „Fosze”.
Gajda J. (2004). Miłość, [w]: Encyklopedia pedagogiczna XXI wieku, red. T. Pilch, t. 3, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”, s. 305–311.
Gara J. (2017). Egzystencjalna problematyzacja poszukiwania, poznawania i tworzenia samego siebie, „Przegląd Pedagogiczny”, nr 2, s. 9–33.
Godorowski K. (1987). Konflikty małżeńskie: źródła i przyczyny, możliwości zapobiegania i rozwiązywania, [w:] M. Kozakiewicz, Z. Lew-Starowicz (red.), Wychowanie. Przysposobienie do życia w rodzinie, Warszawa: Wydawnictwo PZWL.
Gos A. (2014). Znaczenie postaw wobec małżeństwa i rodziny w budowaniu relacji interpersonalnych, „Fides et Ratio. Kwartalnik Naukowy”, nr 1(17), s. 35–49.
Gray J. (2010). Dlaczego Mars zderza się z Wenus, przeł. B. Jóźwiak, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis.
Hill N. (1994). Plan pozytywnego działania, przeł. E. Czerwińska, Warszawa: Wydawnictwo Studio Emka.
Imieliński K. (1980). Rodzina i dom. Miłość i seks, Warszawa: Instytut Wydawniczy CRZZ.
Izdebska J. (2015). Dziecko, dzieciństwo, rodzina, wychowanie rodzinne. Kategorie pedagogiki rodziny w perspektywie pedagogiki personalistycznej, Białystok: Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna.
Jan Paweł II. (1979). Encyklika Redemptor hominis, Poznań: Pallottinum.
Kowalczyk S. (2002). Zarys filozofii człowieka, Sandomierz: Wydawnictwo Diecezjalne.
Kuźma J., Łuczyński A. (2004). Miłość a wychowanie, [w]: Encyklopedia pedagogiczna XXI wieku, red. T. Pilch, t. 3, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”, s. 312–318.
McDowell J. (1992). Tajemnica miłości, przeł. A. Gandecki, Kraków: Wydawnictwo Towarzystwo Krzewienia Etyki Chrześcijańskiej.
Nosowski Z. (2004). Parami do nieba. Małżeńska droga świętości, Kraków: Biblioteka „Więzi”.
Olczak A. (2010). Wychowanie demokratyczne podstawą badania więzi w rodzinie, [w]: E. Bartkowiak, A. Dobrychłop, P. Prüfer (red.), Więzi. Dylematy egzystencjalne, Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, s. 33–45.
Ostaszewski M. (2008). Więź małżeńska fundamentem rozwoju wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej, „Studia Elbląskie”, nr 9, s. 141–151.
Pająk J. (2010). Tendencje w zakresie ewolucji czynników stymulujących więź rodzinną, [w:] I. Janicka (red.), Rodzice i dzieci w różnych systemach rodzinnych, Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”, s. 13–19.
Rostowski J. (1987). Zarys psychologii małżeństwa. Psychologiczne uwarunkowania dobranego związku małżeńskiego, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Ryś M. (1999). Psychologia małżeństwa w zarysie, Warszawa: Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej MEN.
Ryś M., Greszta E., Grabarczyk K. (2019). Intelektualna, emocjonalna i działaniowa bliskość małżonków a ich gotowość do rozwiązywania konfliktów oraz przebaczania, „Fides et Ratio. Kwartalnik Naukowy”, nr 2(38), s. 221–254.
Słownik współczesnego języka polskiego. (1996). red. B. Dunaj, Warszawa: Zespół Wydawnictwa Wilga.
Sujak E. (1987). Rozważania o ludzkim rozwoju, Kraków: Znak.
Tchorzewski A. de (2015). Miłość, nadzieja, odpowiedzialność – warunkiem więzi w rodzinie, [w:] J. Karbowniczek, A. Błasiak, E. Dybowska (red.), Dziecko, rodzina, wychowanie. Wybrane konteksty, Kraków: Akademia Ignatianum w Krakowie; Wydawnictwo WAM, s. 25–45.
Tischner J., Zańko D., Gowin J., (2000). Przekonać Pana Boga, Kraków: Znak.
Tyszka Z. (1979). Socjologia rodziny, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Wojciszke B. (2003). Psychologia miłości. Namiętność, intymność, zaangażowanie, Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Wojtyła K. (1986). Miłość i odpowiedzialność, Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL.
Wolny B. (2008). Miłość – zagubiona wartość edukacji szkolnej, [w:] K.K. Przybycień (red.), Miłość w życiu człowieka. Przyczynek do rozważań o budowanie „Cywilizacji miłości”, Stalowa Wola: Fundacja Campus, s. 101–122.
Zalewska S. (2002). Relacje pomiędzy małżonkami po odejściu dzieci z domu. Badania empiryczne małżonków z dużym stażem pożycia małżeńskiego. Warszawa: Wydawnictwo Sowa.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1325
Liczba cytowań: 0