Autentyczność a wychowanie – inspiracje pedagogiki personalno-egzystencjalnej
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2018.003Słowa kluczowe
autentyczność, wychowanie, autentyczna egzystencja, pedagogika personalno-egzystencjalna, Janusz TarnowskiAbstrakt
Autentyczność stanowi współcześnie ogromne wyzwanie dla procesu wychowania. Autentyzm bycia, postępowania, relacji międzyludzkich wydaje się być tematem szczególnie istotnym w kontekście rozwoju sposobów komunikacji, które sprzyjają możliwościom ukrycia swego prawdziwego „ja” oraz przyjęciu żądanych postaw czy zachowań. Artykuł ma na celu ukazanie kategorii autentyczności i jej złożoności w procesie wychowania w rozumieniu personalno-egzystencjalnej pedagogiki Janusza Tarnowskiego. Kategoria ta stanowi dla Tarnowskiego warunek szczególnie ważny i niezbędny w procesie pedagogicznym, często zagrożonym użyciem jednostronnej przemocy. Tarnowski wiąże autentyczność z urzeczywistnieniem jedynej, niepowtarzalnej egzystencji. Tak rozumiana autentyczność zawiera w sobie następujące czynniki: głębię wewnętrzną, intensywny trening oraz życiową konsekwencję. Autentyczność jako kategorię pedagogiczną ujmuje on zatem w kontekście „autentycznej egzystencji”, będącej jednocześnie podstawą i warunkiem zaistnienia prawdziwego dialogu w wychowaniu.
Bibliografia
Buber M., “Wychowanie,” transl. S. Grygiel, Znak 1968, no. 4(166), pp. 442–461.
Chrobak S., “Urzeczywistniać swoje człowieczeństwo – humanizm integralny ks. prof. Janusza Tarnowskiego,” Studia z Teorii Wychowania 2013, vol. 4, no. 1(6), pp. 9–22.
Jabłońska S., “Pryncypium autentyczności egzystencjalnej a oswajanie przyszłości w przełomie połowy życia,” in: Filozoficzne implikacje w pedagogice. O sensie życia, edukacji i wychowaniu, eds. J. Spętana, D. Domagała, V. Drabik-Podgórna, Oficyna Wydawnicza “Impuls”, Kraków 2015, pp. 163–172.
Kłoczowski J., “Jak żyć – spontaniczność czy dyscyplina?” W Drodze 1980, no. 2(78), pp. 30–39.
Tarnowski J., “Pedagogika egzystencjalna,” in: Pedagogika, vol. 1, eds. Z. Kwieciński, B. Śliwerski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, pp. 248–260.
Tarnowski J., Człowiek – dialog – wychowanie. Zarys chrześcijańskiej pedagogiki personalno-egzystencjalnej, Znak, Kraków 1991.
Tarnowski J., Jak wychowywać? W ogniu pytań, Apostolicum, Ząbki 2003.
Tarnowski J., Jak wychowywać?, Wydawnictwo ATK, Warszawa 1993.
Tarnowski J., Janusz Korczak dzisiaj, Wydawnictwo ATK, Warszawa 1990.
Tarnowski J., Problem chrześcijańskiej pedagogiki egzystencjalnej, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa 1982.
Tarnowski J., Próby dialogu z młodymi. Prekatecheza egzystencjalna, Księgarnia Świętego Jacka, Katowice 1983.
Tischner J., Świat ludzkiej nadziei, Znak, Kraków 2014.
Wolicki M., “Autentyzm bycia i jego rola w życiu,” Collectanea Theologica 1987, vol. 57, no. 3, pp. 29–36.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 418
Liczba cytowań: 0