Teoretyczne i praktyczne aspekty współpracy nauczycieli wczesnej edukacji dziecka ze środowiskiem rodzinnym
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2018.2.008Słowa kluczowe
nauczyciele, rodzice, współpraca z rodzicami, partnerstwo, narzędzia ICTAbstrakt
Jednym z podstawowych czynników, które mają wpływ na prawidłowy rozwój dziecka jest środowisko, w którym przebiega proces edukacji. Środowisko to współtworzy zarówno dom rodzinny, jak również sfera szkolna. Oba te elementy muszą poprawnie współdziałać, aby przekaz dydaktyczny był spójny i skuteczny. Praktyka edukacyjna pokazuje jednak, że w wielu przypadkach przepływ informacji pomiędzy nauczycielami i rodzicami jest niewystarczający, często brakuje podejmowania wspólnych działań, uzgadniania celów i zadań realizowanych w procesie dydaktycznym. W artykule autorki starają się ukazać problematykę związaną z możliwościami współpracy pomiędzy nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej a środowiskiem rodziców w różnych kontekstach. W pierwszej części szczegółowo zostały omówione aspekty prawne dotyczące współpracy, z uwzględnieniem perspektywy historycznej, przedstawiono również obowiązujące w Polsce przepisy prawne regulujące zasady i zakres przekazywania przez szkołę informacji rodzicom. Druga część nawiązuje do praktyki szkolnej, prezentuje ciekawe i nietypowe przykłady działań i rozwiązań sprzyjających zwiększeniu stopnia zaangażowania rodziców w proces edukacyjny. W końcowej części omówione z kolei zostały przykłady narzędzi ICT, które można wykorzystać budując przestrzeń wzajemnej komunikacji i współpracy w sieci.
Bibliografia
Banasiak M., “Postawy rodziców i nauczycieli a jakość współpracy,” Wychowawca 2013, no. 12(251), pp. 26–27.
Banasiak M., Współpraca rodziców ze szkołą w kontekście reformy edukacji w Polsce, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2013.
Czerwińska H., “Nauczyciele i rodzice w służbie dzieciom,” Hejnał Oświatowy 2014, no. 11(137), pp. 10–12.
Jankowski B., “Szkoła także dla rodziców,” https://www.npseo.pl/data/various/files/rodzice_w_szkole_-_artykul.pdf [access: 06.12.2016].
Jurewicz A., “Szkoła współpracy to szkoła dialogu,” Meritum 2015, no. 2(37), pp. 78–86.
Kaldor T., “Technology as a Tool to Strengthen the Home-School Connection,” in: Technology and Digital Media in the Early Years: Tools for Teaching and Learning, ed. Ch. Donohue, Routledge, New York 2015, pp. 201–217.
Kędra M., “Włączanie rodziców w edukację dzieci,” https://www.ore.edu.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=6695 [access: 06.12.2016].
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., Dziennik Ustaw 1997, no. 78, item 483 as amended.
Lityński M., “Wychowawcze zadania szkoły,” Rodzina i Szkoła 1902, no. 1, pp. 7–10.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 roku w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, Dziennik Ustaw 2001, no. 61, item 624.
Śliwerski B., “Mity o współpracy szkoły z rodziną, part 1,” Dyrektor Szkoły 2014, no. 2(242), pp. 10–14; part 2: Dyrektor Szkoły 2014, no. 3(243), pp. 23–28.
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dziennik Ustaw 1991, no. 95, item 425 as amended.
Żakowski J., “Polska smutna, wywiad z prof. J. Czapińskim,” Polityka 2009, no. 16(2701), pp. 18–20.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 496
Liczba cytowań: 0