Młodzi, przyszłość i wiara
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2016.4.003Słowa kluczowe
młodzież, przyszłość, wiara, edukacja, pedagogika, wolnośćAbstrakt
W krajach zachodnich młodzież i wiara nie wydają się być blisko siebie. Początków tego zjawiska należy dopatrywać się w „proteście lat sześćdziesiątych”, przełomu który spowodował odwrócenie się wielu młodych ludzi od Kościoła katolickiego. Równocześnie wywołał on potrzebę promocji edukacji chrześcijańskiej i opieki nad młodzieżą ze strony Kościoła katolickiego. Niniejszy artykuł, w ramach edukacyjnej propozycji, uzasadnia jak ważne jest, aby pomagać młodym ludziom odkrywać wiarę chrześcijańską, jako istotną dla ich życia, przynoszącą poczucie wolności oraz dającą możliwość pozytywnego patrzenia w przyszłość. Wiara i przyszłość bowiem wiążą się ściśle ze sobą. W rzeczywistości, bycie wolnym nie oznacza możliwości wyboru spośród wielu opcji, jesteśmy wolni jedynie kiedy wybieramy dobro. Postawa ta polega na zdolności do zachowania własnego życia, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy ktoś nie żyje wyłącznie dniem dzisiejszym, lecz widzi przed sobą swoją przyszłość. Wiara chrześcijańska jest niezbędna, aby człowiek, zwłaszcza młody, dostrzegł, że istnieje przyszłość, nawet jeśli żyjemy w niepewności, jak to się dzieje dzisiaj, ponieważ Bóg chrześcijański to „Ten, który jest i który był, i który ma przyjść” (Ap 1,8). Z tego powodu wiara w Jezusa daje motywację do zachowania siebie samego.
Bibliografia
Alberigo G., A brief history of Vatican II, Orbis Books, New York 2006.
Arnobius, Adversus nationes, in: C. Marchesi, Arnobii adversus nationes libri vii (Corpus Scriptorum Latinorum Paravianum), Turin 1953.
Dean K.C., Almost Christian: What the Faith of Our Teenagers Is Telling the American Church, Oxford University Press, Oxford 2010.
DeKoven M., The Sixties and the Emergence of the Post-Modern, Duke University Press, Durham 2004.
Don Bosco, The Companion of Youth (1847), Preface.
Faggioli A., Melloni M., Vatican II: The Complete History, Paulist Press, Mahwah 2015.
Flannagan A., Calver A., 12 Disciples: Young People’s Stories of Crisis and Faith, Monarch Publications, London 2007.
Kinnaman D., Hawkins A., You Lost Me: Why Young Christians Are Leaving Church... and Rethinking Faith, Baker Books, Grand Rapids 2011.
Kinnaman D., Lyons G., Barna G., unChristian: What a New Generation Really Thinks About Christianity, Baker Books, Grand Rapids 2007.
Marwick A., Cultural Revolution in Britain, France, Italy and the United States, Oxford University Press, Oxford 1998.
Mitchell P., John Paul, We Love You, Franciscan Media, Cincinnati 2007.
Morgan I., From Sit-Ins to SNCC: The Student Civil Rights Movement in the 1960s, University Press of Florida, Gainesville 2012.
O’Malley J.W., What Happened at Vatican II, Harvard University Press, Cambridge (MA) 2010.
Putnam R.D., Our Kids: The American Dream In Crisis, Simon & Schuster, New York 2015.
Rainer T.S., Rainer J.W., The Millennials, B&H Publishing Group, Nashville 2013.
Sebanc M., Pope John Paul II: Education and Youth, Metropolitan Separate School Board, Toronto 1984.
Smith C., Snell P., Souls in Transition: The Religious and Spiritual Lives of Emerging Adults, Oxford University Press, Oxford 2009.
Vogel P., Generation Jobless?, Palgrave Macmillan, London 2015.
Willis J., 1960s Counterculture, ABC-CLIO, Santa Barbara 2015.
Wojtyla K., My Dear Young Friends, Saint Mary’s Press, Winona 2011.
Wojtyla K., Sources of Renewal: The Implementation of Vatican II, Harper and Row, New York 1980.
Wuthnow R., After the Baby-Boomers: How Twenty- and Thirty-Somethings Are Shaping the Future of American Religion, Princeton University Press, Princeton 2007.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 370
Liczba cytowań: 0