Małżeństwo dwunarodowościowe a kryzys systemu wartości
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2016.1.009Słowa kluczowe
małżeństwo binacjonalne, wartość, wartościowanie, kryzys w wartościowaniu, system wartościAbstrakt
W niniejszym artykule zostały zaprezentowane wyniki badań przeprowadzonych wśród kobiet, które zdecydowały się na wejście w związek małżeński z partnerem o odmiennej od swojej narodowości. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: czy tworzenie związku z osobą o odmiennym kulturowo systemie wartości, którego oddziaływaniom intencjonalnym bądź nieintencjonalnym zostaje się poddanym, może wpływać na kryzys w wartościowaniu? Stopień odmienności kulturowej determinuje ilość problemów występujących między partnerami. Różnice narodowościowe, religijne, językowe i kulturowe mogą wpływać zarówno negatywnie, jak i pozytywnie na partnerstwo lub małżeństwo. Rezultat uwarunkowany jest m.in. stopniem założenia podobieństwa partnera, stopniem bariery językowej, akceptacją odmiennej kultury i religii partnera oraz jego odrębnych poglądów. Różnice kulturowe są nierozerwalnie połączone z odmiennością wartości, a do czynników prowadzących do problemów w związkach mieszanych kulturowo zaliczyć należy odmienny system wartości. W zakresie każdego z procesów składających się na wartościowanie – z których głównymi są ocenianie, wybieranie i realizowanie wartości – mogą występować specyficzne trudności lub zaburzenia. Badane kobiety w większości posiadały problemy i konflikty związane z poczuciem zagubienia wartości (60,00% badanych) oraz trudnościami w uporządkowaniu systemu wartości w hierarchię (38,67%), które są poważnymi problemami osobistymi. Zatem z przeprowadzonych badań można wysunąć wniosek, iż osoby tworzące związki międzykulturowe, w których spotykają się z odmiennym systemem wartości swojego partnera, doświadczają z tego powodu kryzysu w wartościowaniu.
Bibliografia
Bauman Z., Kariera. Cztery szkice socjologiczne, Iskry, Warszawa 1960.
Bielicki E., Wybrane problemy patologii przystosowania społecznego i pedagogiki resocjalizacyjnej, Wydawnictwo Uczelniane Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Bydgoszcz 1983.
Bielska E., Studenci a liberalny system wartości w Polsce i Danii, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006.
Kamiński S., Jak uporządkować rozmaite koncepcje wartości?, w: O wartościowaniu w badaniach literackich, red. S. Sawicki, W. Panas, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1986.
Kępiński A., Psychopatie, PZWL, Warszawa 1977.
Kocik L., Rodzina w obliczu wartości i wzorów życia ponowoczesnego świata, Krakowskie Towarzystwo Edukacyjne – Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2006.
Mariański J., Wprowadzenie do socjologii moralności, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 1989.
Milsum J.H., Podstawa hierarchiczna dla systemów ogólnych żywych, w: Ogólna teoria systemów. Tendencje rozwojowe, red. G.J. Klir, przeł. C. Berman, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1976.
Misztal M., Elementy systemu wartości współczesnego społeczeństwa polskiego, PWN, Warszawa 1990.
Neumann J.W., Polityczne i społeczne uwarunkowania wyobrażeń o systemie wartości, w: Przemiany wartości a system polityczny. Z problemów kultury politycznej w Republice Federalnej Niemiec, red. F. Ryszka, G. Meyer, Ośrodek Badań Społecznych, Warszawa 1990.
Oleś P.K., Kwestionariusz do badania kryzysu w wartościowaniu: Podręcznik, Laboratorium Testów Psychologicznych PTP, Warszawa 1998.
Ostrowska K., Wokół rozwoju osobowości i systemu wartości, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej, Warszawa 1998.
Ostrowska K., W poszukiwaniu wartości, cz. 1: Ćwiczenia z uczniami, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1998.
Romano D., Intercultural Marriage. Promises and Pitfalls, Nicolas Brealey Publishing, Boston – London 2008.
Szymański M.J., Młodzież wobec wartości. Próba diagnozy, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2000.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 289
Liczba cytowań: 0