O duchowości jako indywidualnym przymiocie: wymiar ukraiński
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2016.4.005Słowa kluczowe
duchowość, kultura, duch, wartości, oświata, młodzieżAbstrakt
Wśród ogromnej ilości problemów, które dzisiaj pojawiają się w społeczeństwie ukraińskim, znaczące miejsce zajmują kwestie duchowości w aspektach: filozoficznym, psychologicznym, kulturowym i pedagogicznym oraz ściśle praktycznym. Dorastający człowiek, na podstawie wolnego wyboru, słuchając swojego wewnętrznego „Ja”, obiera swój własny typ duchowości, ale też dostosowuje go do wymogów społeczeństwa. Nie trzeba stawiać wszechobejmujących zadań, jak było to robione w Związku Radzieckim, ale każdy musi znaleźć swoją drogę w wyborze duchowości, a zadaniem pedagogiki i pedagogów jest dorastającemu pokoleniu w tym pomóc. Ukraina już zbliża się do takiego rozumienia problemu, przynajmniej taka tendencja jest już widoczna. Jeżeli popatrzeć na praktykę kształtowania duchowości poprzez różne ośrodki edukacyjne, to w ostatnich latach widać pewien rodzaj rozwoju wiedzy naukowej w obszarze humanistyki oraz wdrażanie dzieci w różnego rodzaju duchowe, ogólnoludzkie doświadczenia. W tekście poddaje się analizie fenomen duchowości traktowany jako osobne zjawisko oraz przymiot osobowości. Uwzględnia się refleksje dotyczące duchowości w kontekście nauk pedagogicznych. Bada się także ogólną tendencję do syntezy różnych poglądów i paradygmatów.
Bibliografia
Березовчук Л., “Великий инквизитор на марше или Культура как власть”, Октябрь 2000, no. 5.
Буева Л.П., “Духовность и проблемы нравственной культуры: духовность, художественное творчество, нравственность” (Материалы круглого стола), Вопросы философии 1996, no. 2.
Ващенко Г.Г., Виховний ідеал: 2nd ed., Полтавський Вісник, Полтава 1994.
Вихрущ А.В., Основи християнської педагогіки, Освіта, Тернопіль 1999.
Всемирная энциклопедия. Христианство, Современный литератор, Минск 2004.
Руденко Ю., Губко О., Українська козацька педагогіка: витоки, духовні цінності, сучасність, МАУП, Київ 2007.
Стельмахович М., Українська родинна педагогіка, ІЗМН, Київ 1996.
Сухомлинська О.В., “Концептуальні засади формування духовності особистості на основі християнських моральних цінностей”, Шлях освіти 2002, no. 4.
Сухомлинська О.В., Духовно-моральне виховання дітей та молоді, загальні тенденції й індивідуальний пошук, Фонд „Добро”, Київ 2006.
Теоретичні основи педагогіки: курс лекцій, ed. О. Вишневський, Відродження, Дрогобич 2001.
Хамитов Н., Философия человека: от метафизики к метаантропологии, Ника-центр, Киев 2002.
Цінності освіти і виховання. Науково-методичний збірник, ed. О. Сухомлинської, Офіс ради Європи в Україні, Київ 1997.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 337
Liczba cytowań: 0