W kręgu badań nad dzieckiem i dzieciństwem Stefania Walasek, Opieka i wychowanie małego dziecka na łamach czasopism przełomu XIX i XX wieku, Oficyna Wydawnicza Atut – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2015, ss. 156.
DOI:
https://doi.org/10.12775/11368Abstrakt
Stefania Walasek, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, od kilku lat interesuje się problematyką opieki nad dziećmi w kontekście historycznym. Świadczą o tym nie tylko jej publikacje naukowe, ale także fakt, że jest redaktor naczelną czasopisma pt. „Wychowanie w Rodzinie” oraz organizuje cykliczne konferencje naukowe na taki właśnie temat. Można zatem stwierdzić, że recenzowana publikacja stanowi swoiste podsumowanie badań Autorki w tym obszarze.Tytuł pracy wskazuje, że jej zakres chronologiczny obejmuje przełom XIX i XX wieku, jednak we Wstępie Autorka nieco go poszerza, pisząc: „Przyjęty w tytule zakres czasowy opracowania wyznaczają jako datę początkową uruchomienie w roku 1838 w Warszawie sal ochrony, a jako datę końcową – wybuch I wojny światowej”. Deklaruje też, że analizie poddała „liczne artykuły prasowe pochodzące z II połowy XIX i początków XX w.”.
Bibliografia
Walasek S., Opieka nad dziećmi i młodzieżą w Wilnie (1900–1940), w: Opieka nad dziećmi i młodzieżą. Studia z dziejów oświaty w XX wieku, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2008.
Walasek S., Wakacyjna opieka nad dziećmi ukraińskimi w województwach południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej, w: Rozwój polskiej i ukraińskiej myśli pedagogicznej na przestrzeni XIX–XX wieku, red. A. Haratyk, Oficyna Wydawnicza Atut – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2011.
Walasek S., Rodzina i jej obowiązki wobec najmłodszych na łamach prasy przełomu XIX i XX wieku, w: Addenda do dziejów oświaty. Z badań nad prasą XIX i początków XX wieku, red. I. Michalska, G. Michalski, Wydawnictwo UŁ, Łódź 2013.
Walasek S., Nauczycielki i działaczki oświatowe w służbie dziecka na przełomie XIX i XX wieku, w: Czas na wychowanie: złożona realność wychowania, red. B. Piątkowska, Wydawnictwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa, Wałbrzych 2013.
Walasek S., Ukraińskie przedszkola i ogródki dziecięce w świetle polskich przepisów szkolnych i ich działalność w Lwowskim Okręgu Szkolnym w latach II RP, w: Rozwój polskiej i ukraińskiej teorii i praktyki pedagogicznej na przestrzeni XIX–XXI wieku, t. 3: Dziecko w teorii i praktyce pedagogicznej, red. A. Haratyk, I. Myshchyshyn, Oficyna Wydawnicza Atut – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2014.
Walasek S., Przedszkola żydowskie na terenie lwowskiego i wileńskiego Kuratorium Okręgu Szkolnego w latach Drugiej Rzeczypospolitej, „Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna” 2014, nr 2(4).
Walasek S., Ochronki i przedszkola w Wileńskim Okręgu Szkolnym w latach II RP, w: Wzrastać w cieniu historii: dzieci i młodzież w instytucjach edukacyjnych w Polsce (1918–1989), red. E. Gorloff, (Szkoła, Państwo, Społeczeństwo, t. 7), Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2015.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 260
Liczba cytowań: 0