Dialog w polskich placówkach szkolnych – istotny problem edukacji i pedagogiki (na podstawie badań własnych)
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2019.1.007Słowa kluczowe
dialog, dialog w szkole, współczesne zagrożenia dialogu, istota dialogu, korzyści płynące z dialoguAbstrakt
Przedmiotem niniejszego opracowania jest dialog w szkole. Celem teoretycznym jest ukazanie dialogu w szkole na bazie literatury przedmiotu, a celem praktycznym ukazanie, jak osoby, które w przyszłości będą pełniły (a niektóre już pełnią) funkcję dyrektorów szkół, postrzegają istotę dialogu. Posłużono się strategią badań jakościowych, natomiast metodą była dyskusja grupowa. Jeżeli chodzi o grupę badawczą, to respondenci zostali dobrani losowo wśród słuchaczy studiów podyplomowych, na kierunku oświata i zarządzanie w oświacie w Akademii Ignatianum w Krakowie. Byli to obecni oraz potencjalni dyrektorzy szkół. W ramach niniejszego artykułu została przedstawiona istota dialogu i współczesne jego zagrożenia wynikające z warunków obecnego życia. Autorka dokonała próby charakterystyki współczesnej polskiej szkoły w kontekście podejmowania dialogu. Artykuł zawiera także przedstawienie analizy i wniosków badań własnych, w tym szeroko przedstawionych wniosków do dalszej praktyki edukacyjnej. Należą tu przede wszystkim sugestie: ciągłego podnoszenia kompetencji komunikacyjnych wśród nauczycieli i pozostałych podmiotów życia szkoły; poznawania własnych emocji i postaw, które warunkują dialog oraz pracę nad nimi; zwrócenia baczniejszej uwagi na korzyści z dialogu w ramach placówek edukacyjnych przez wypracowanie odpowiednich strategii w celu ulepszania i podtrzymywania dialogu: organizacji bezpłatnych warsztatów dialogu na terenie kraju w celu podnoszenia kultury dialogu narodu polskiego; wzięcia pod uwagę konieczność dostosowania dialogu do rozmówcy, w tym do osób z obcych krajów.
Bibliografia
Bielski J., Nauczyciel doskonały, Kształtowanie się nauczycielskiego zawodu, warunki, kryteria i mierniki efektywności pracy nauczyciela, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2017.
Chodorowska-Chromiec M., Kompetencje komunikacyjne nauczyciela w pracy z uczniem, w: Nauczyciel kompetentny. Teraźniejszość i przyszłość, red. Z. Bartkowicz, M. Kowalczuk, M. Samujło, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2007, s 139‒146.
Dudzikowa M., Wawrzyniak-Beszterda R., Doświadczenia szkolne pierwszego rocznika reformy edukacji. Studia teoretyczno-empiryczne, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2010.
Feinberg W., Solis J., Szkoła i społeczeństwo, przeł. K. Kruszewski, WSiP, Warszawa 2000.
Giroux H.A., McLaren P., Ameryka 2000 i polityka wymazywania, Demokracja i różnice kulturowe w oblężeniu, w: Nieobecne dyskursy, cz. 3, red. Z. Kwiecińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 1993, s. 77‒94.
Gumuła T., Dyrda T., Wybrane problemy edukacji szkolnej w Polsce, w: Szkoły, nauczyciele, uczniowie. Dyskusja o programie, metodzie, uczenia się w Europie, red. T. Gumuła, T. Dyrda, Wydawnictwo Naukowe Instytutu Technologii Eksploatacji – PIB, Radom 2009.
Habermas J., Teoria działania komunikacyjnego. Racjonalność działania a racjonalność społeczna, t. 1, przeł. A.M. Kaniowski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999.
Kubinowski D., Jakościowe badania pedagogiczne. Filozofia. Metodyka. Ewaluacja, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2010.
Matusz-Rżewska A., Nauczyciel-uczeń. O paradoksach wzajemnej komunikacji, w: Uczłowieczyć komunikację. Nauczyciel wobec ucznia w przestrzeni szkolnej, red. H. Kwiatkowska, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2015, s. 461‒480.
McLaren P.L., Antystruktura oporu, w: Nieobecne dyskursy, cz. 2, Wydawnictwo UMK, Toruń 1992, s. 31‒53.
Michalicka-Ipnarska M., Szkoła, jakiej potrzebujemy, w: Uczłowieczyć komunikację. Nauczyciel wobec ucznia w przestrzeni szkolnej, red. H. Kwiatkowska, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2015, s. 482‒498.
Parzęcki R., Funkcje pedagogiki w warunkach XXI w., w: Wyzwania współczesnej pedagogiki, red. D. Becker-Pestka, E. Kowalik, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, Warszawa 2015, s. 13‒24.
Pilch T., Bauman T., Zasady badań pedagogicznych. Strategie ilościowe i jakościowe, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, War-szawa 2001.
Retter H., Komunikacja codzienna w pedagogice, przeł. M. Wojdak-Piątkowska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005.
Samujło M., Sokołowska-Dzioba T., Język otwartości w relacji nauczyciel-uczeń, w: Uczłowieczyć komunikację. Nauczyciel wobec ucznia w przestrzeni szkolnej, red. H. Kwiatkowska, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2015, s. 440‒453.
Sawiński J.P., Jak zwiększyć skuteczność szkolnej edukacji. Poradnik dla edukatorów i nauczycieli, Difin, Warszawa 2015.
Śliwiński P.J., Zagubiony i odnaleziony w nie-miejscu, w: Kondycja człowieka współczesnego, red. C. Piecuch, Universitas, Kraków 2006, s. 150‒178.
Śnieżyński M., Sztuka dialogu. Teoretyczne założenia a szkolna rzeczywistość, Wydawnictwo Naukowe AP, Kraków 2005.
Śnieżyński M., Zarys dydaktyki i dialogu, Wydawnictwo PAT, Kra-ków 1998.
Ustawa o systemie oświaty z dnia 14 grudnia 2016 r., Rozdz. 1, art. 1, pkt. 1, 3, 5, 8, 18 (tekst jednolity: Dz. U. 2017 poz. 59, z późn. zm.).
Żukowska Z.A., Dialog zamiast kar, Wydawnictwo MiND, Podkowa Leśna 2015.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Akademii Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Akademii Ignatianum w Krakowie. Akademia Ignatianum w Krakowie jest uprawniona do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 646
Liczba cytowań: 0