Oddziaływanie autorytetu w procesie samowychowania
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2017.5.011Słowa kluczowe
autorytet, samowychowanie, aktywność własna, praca nad sobąAbstrakt
Samowychowanie to świadome i celowe kierowanie sobą, które wyraża się w aktywności własnej. Podejmowane wysiłki samowychowawcze wyrażają się w samodzielnym określaniu sobie celów, do których się dąży we własnym rozwoju, dobieraniu metod, ustalaniu wartości, stawianiu sobie zadań i wymagań oraz ocenianiu postępów. U podstaw samowychowania stoi przyswojenie sobie i zaakceptowanie ideału/wzorca „ja idealnego”, które będzie stanowić punkt wyjścia do reeksji i pod-jęcia pracy nad sobą, ale również będzie wyznaczać aktywność własną jednostki we wszystkich etapach samowychowania. Celem artykułu jest ukazanie roli jaką może odegrać uznany przez młodego człowieka autorytet w jego własnym rozwoju. Wskazane zostały elementy charakteryzujące istnienie autorytetu, takie jak: kształtowanie się autorytetu, sposób jego oddziaływania, funkcjonowanie w relacji osobowej oraz dobrowolność jego uznania. Mogą one pomóc młodym w procesie rozwoju, w dochodzeniu do osiągania własnego „ja”.
Bibliografia
Bocheński J., Logika i filozofia. Wybór pism,Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993.
Czerepaniak-Walczak M., Podmiotowość w perspektywie pedagogiki, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, Gorzów Wielkopolski 1994.
Ekel J., Jaroszyński J., Ostaszewski J., Autorytet, w: Mały słownik psychologiczny, Wiedza Powszechna, Warszawa 1965.
Encyklopedia pedagogiczna, red. W. Pomykało, Fundacja Innowacja, Warszawa 1993.
Jazukiewicz I., Autorytet nauczyciela, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 1999.
Kalinowski M., Dlaczego rodzice tracą autorytet, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1982.
Łobocki M., Autorytet nauczyciela jako warunek pedagogicznej relacji rodzina‒szkoła, w: Pedagogiczna relacja rodzina‒szkoła. Dylematy czasu przemian, red. A. Janke, Wydawnictwo WSP, Bydgoszcz 1995.
Łobocki M., Autorytet w wychowaniu, „Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze” 1994, nr 9, s. 5‒9.
Łobocki M., Wybrane problemy wychowawcze nadal aktualne, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2004.
Łopatkowa M., Pedagogika serca, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1992.
Marcińczyk B., Autorytet osobowy: geneza i funkcje regulacyjne, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Katowice 1991.
Obrębski M., Wpływ autorytetu dorosłych na wychowanie dzieci i młodzieży, w: Kształtowanie sprawności moralnych, red. I. Jazukiewicz, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2017.
Olubiński A., Autotytet. Czy potrzebny w procesie edukacji?, Wydawnictwo Edukacyjne Akapit, Toruń 2012.
Pawlikowska-Łagód K., O kryzysie autorytetów w dobie XXI wieku, w: Autorytet. Wyzwania – oczekiwania ‒ zadania, red. J. Zimny, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie.Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli, Stalowa Wola 2016.
Posmyk I., Nawyki skutecznego działania w samowychowaniu do dojrzałej dorosłości, w: Samowychowanie do dojrzałej osobowości, red. Z.M. Nowak, T. Olewicz, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarzadzania i Administracji w Opolu, Opole 2015.
Sowiński A.J., Samowychowanie w interpretacji pedagogicznej, Oficyna „In Plus”, Szczecin 2006.
Sowiński A.J., Podstawy teoretyczne pracy wychowawczej. Zeszyt 4: Pedagogiczny sens samowychowania,Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, Szczecin ‒ Gorzów Wielkopolski 1995.
Szczepański J., Autorytet w nauce, w: Autorytet w nauce, red. P. Rybicki, J. Goćkowski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław ‒ Warszawa ‒ Kraków ‒ Gdańsk 1980.
Śliwerski B., Teoretyczne i empiryczne podstawy samowychowania, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2010.
Tchorzewski A.M. de, Wstęp do teorii wychowania, Akademia Ignatianum w Krakowie, Wydawnictwo WAM, Kraków 2016.
Turowicz J., Przedmowa, w: M. Fik, Autorytecie wróć. Szkice o postawach polskich intelektualistów po październiku 1956, Wydawnictwo Wydawnicza „Errata”, Warszawa 1997.
Witkowski L., Historie autorytetu wobec kultury i edukacji, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2011.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 888
Liczba cytowań: 0