Samowychowanie seksualne młodzieży w świetle literatury przedmiotu i badań własnych
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2017.2.011Słowa kluczowe
samowychowanie, seksualność, młodzież, wychowanie seksualneAbstrakt
We współczesnej rzeczywistości społecznej można wyróżnić takie zjawiska i procesy, które wiążą się z seksualnością człowieka i jako takie mogą rzutować na procesy (samo)wychowania w tym zakresie. W tej grupie można wymienić między innymi zmianę sposobów mówienia o seksualności i jej prezentowania w przestrzeni publicznej, zmianę obyczajowości seksualnej, komercjalizację czy supermarketyzację seksu. Nie dokonując oceny zjawisk i procesów, których jest znacznie więcej niż powyżej wymienione, można stwierdzić, że współcześnie zachodzi wiele zmian społecznych i kulturowych, które przynajmniej w potencjalny sposób mają znaczenie dla procesu (samo)wychowania. W artykule przyjęto tezę, że wobec wielości nowych procesów i zjawisk, w obliczu których dorasta współcześnie młodzież, samowychowanie seksualne stanowi istotny element wychowania młodego człowieka. W artykule przedstawiono istotę i znaczenie samowychowania, wskazano przesłanki uzasadniające potraktowanie seksualności człowieka jako przedmiotu działalności samowychowawczej, zaznaczono również relację jaka zachodzi na linii wychowawca–samowychowanie seksualne. Na podstawie badań empirycznych zaprezentowano stosunek młodzieży do samowychowania seksualnego oraz w końcowej części artykułu ukazano potrzebę formacji młodzieży w kontekście samowychowania seksualnego.
Bibliografia
Bancroft J., Seksualność człowieka, tłum. R. Śmietana, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.
Beisert M., Trud dorastania seksualnego, w: Seksualność w cyklu życia człowieka, red. M. Beisert, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011, s. 145–170.
Chlewiński Z., Seks i autorealizacja (1), „W Drodze” 1978, t. 6, nr 2(54), s. 13–20.
Franciszek, Posynodalna adhortacja apostolska „Amoris laetitia”, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Kraków 2016.
Izdebski Z., Seksualność Polaków na początku XXI wieku. Studium badawcze, Wydawnictwo UJ, Kraków 2012.
Laphimon M., A Glossary of Terms in Gender and Sexuality, The Rockefeller Foundation – Mahidol University Thailand, Seul 2005.
Lew-Starowicz Z., Seksuologia psychospołeczna, w: Podstawy seksuologii, red. Z. Lew-Starowicz, V. Skrzypulec, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, s. 25–33.
Matulka Z., Samowychowanie, w: Wprowadzenie do pedagogiki dorosłych, red. T. Wujek, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1992, s. 147–157.
Okoń W., Nowy słownik pedagogiczny, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 2007.
Podstawa programowa przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie. II etap edukacyjny: klasy IV–VI, <https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2011/02/4i.pdf> [dostęp: 9.10.2016].
Reber A.S., Reber E.S., Słownik psychologii, tłum. B. Janasiewicz-Kruszyńska, Scholar, Warszawa 2000.
Rojewska E., Personalistyczna orientacja wychowawcza rodziców a integracja seksualna młodzieży. Badania empiryczne, niepublikowana rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Zdzisława Kroplewskiego, Szczecin 2016.
Smołka E., Filozofia kształtowania charakteru. Fryderyka Wilhelma Foerstera teoria wychowania w świetle założeń personalizmu chrześcijańskiego, Wydawnictwo Maternus Media, Tychy 2005.
Sowiński A.J., Rozważania o samowychowaniu, Oficyna In Plus, Szczecin 1997.
Sowiński A.J., Samowychowanie w interpretacji pedagogicznej, Oficyna In Plus, Szczecin 2006.
Sowiński A.J., Samowychowawcza aktywność młodzieży, Wydawnictwo Naukowe US, Szczecin 1990.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Akademii Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Akademii Ignatianum w Krakowie. Akademia Ignatianum w Krakowie jest uprawniona do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 398
Liczba cytowań: 0