Miejsce religii w życiu osób zdolnych
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2023.4.004Słowa kluczowe
osoby zdolne, zdolności, religia, wiara, duchowośćAbstrakt
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie miejsca religii w życiu badanych osób zdolnych. Przedmiotem badań własnych uczyniono rozumienie religii przez osoby zdolne. Badania zostały przeprowadzone za pomocą metod jakościowych w paradygmacie interpretatywnym. Użyto do nich analizy proksemicznej. Analiza wyników badań prowadzi do wniosku, że religia jest istotna w życiu badanych osób zdolnych. Jest ona nieodzownym elementem na ich drodze do dojrzałości osobowej i wszechstronnego rozwoju. Wiara w Boga pozwala im odkrywać sens życia, pomaga określać własne cele i pomyślnie je realizować. Dzięki niej osoby badane odkrywają poczucie wspólnoty i zyskują oparcie w innych wierzących osobach – przyjaciołach z parafii i członkach rodziny. Wiara umacnia ich w poczuciu bezpieczeństwa i doświadczeniu indywidualnego spełnienia oraz chroni od powielania destrukcyjnych wzorców. Posiadanie zdolności ogólnych, specyficznych i wysokich wyników w nauce nie przeszkadza badanym w przeżywaniu swojej wiary. Wśród implikacji pedagogicznych na podkreślenie zasługuje konieczność integralnego postrzegania osoby, która do holistycznego rozwoju potrzebuje również wiary w Boga. W tej perspektywie wierzący wychowawcy, nauczyciele i rodzice mogą być wzorem dla młodych pokoleń oraz towarzyszyć im w ich wierze i codziennym życiu.
Bibliografia
Borzym I. (1979). Uczniowie zdolni. Psychologiczne i społeczne determinanty osiągnięć szkolnych, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Fleming D.L. (2013). Czym jest duchowość ignacjańska?, przeł. D. Piórkowski, Kraków: Wydawnictwo WAM.
Fowler J.W. (1981). Stages of Faith: The Psychology of Human Development and the Quest for Meaning, San Francisco (CA): Harper & Row.
Gierczyk M. (2019). Uczeń zdolny w polskiej i angielskiej przestrzeni szkolnej, Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
Kamińska A. (2021). Matura na 100%, Doświadczenia edukacyjne uczniów zdolnych w polskiej szkole publicznej, Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie.
Marek Z. (2015). Duchowość, religia i wychowanie, „Pedagogika Społeczna”, t. 14, nr 1(55), s. 9–22.
Marek Z. (2017). Pedagogika towarzyszenia. Perspektywa pedagogiki ignacjańskiej, Kraków: Akademia Ignatianum w Krakowie.
Marek Z., Walulik A. (2020). Pedagogika dobrej nowiny, Perspektywa katolicka, Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie.
Mariański J. (2004). Religijność społeczeństwa polskiego w perspektywie europejskiej, Kraków: Zakład Wydawniczy „Nomos”.
Mariański J. (2010). Religia w społeczeństwie ponowoczesnym. Studium socjologiczne, Warszawa: Oficyna Naukowa.
Mielicka-Pawłowska H. (2021). Wychowanie do duchowości jako problem społeczeństwa ponowoczesnego, „Studia Paedagogica Ignatiana”, t. 24, nr 1, s. 21–44.
Porzucek-Miśkiewicz M. (2022). Jednostka zdolna w przestrzeniach edukacyjnych, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM.
Walulik A. (2011). Moderacyjne i synergiczne kształtowanie dorosłości. Propozycja typologii modeli znaczeń wiedzy religijnej na podstawie Korespondencyjnego Kursu Biblijnego, Kraków: Wydawnictwo WAM.
Walulik A. (2012a). Edukacyjne wspomaganie dorosłych w refleksji nad życiem, Kraków: Akademia Ignatianum, Wydawnictwo WAM.
Walulik A. (2012b). Wiara i religia w całożyciowym uczeniu się, „Roczniki Pedagogiczne”, t. 4(40), nr 4. s. 95–105.
Walulik A. (2017). Religia w kształtowaniu dorosłości. Perspektywa katolicka, „Paedagogia Christiana”, nr 2(40), s. 171–186.
Walulik A. (2022). Biography as a Spatial Frame of Meaning: A Proxemic Analysis in Pedagogical Narrative Analysis, „Multidisciplinary Journal of School Education”, t. 11, nr 21, s. 131–150.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Aneta Monika Kamińska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 291
Liczba cytowań: 0