Globalizacja – imperializm kulturowy czy nowy indywidualizm?
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2016.4.001Słowa kluczowe
globalizacja, uniformizacja, indywidualizacja, imperializm kulturowy, tożsamośćAbstrakt
Artykuł jest głosem w dyskusji na temat zjawiska globalizacji i próbą odpowiedzi na pytanie, czy jest ono neutralnym pod względem kulturowym opisem geopolitycznych realiów XXI wieku, czy też normatywną wizją pewnej formy życia? Wypowiedź skonstruowano na podstawie krytycznego przeglądu współczesnej teorii społecznej, w której globalizacja jawi się jako proces przekształcający nie tylko instytucje i organizacje, lecz także samą tkankę tożsamości i życia osobistego. We wnioskach końcowych sformułowano tezę o dwóch sposobach, w jakich dokonuje się globalizacja w sferze kultury. Pierwszy to homogenizacja, w której promuje się te same dla wszystkich wartości oraz wzory konsumpcji. Drugi to dywersyfikacja doprowadzająca do wyodrębniania się i tworzenia nacjonalizmów, poszukiwania odrębności, budowania tożsamości (często opartej na konstruowanej tradycji). Poszczególne kultury rekonstruują swą specyfikę, endemizując ponadnarodowe formy kulturowe, w związku z czym należy zwrócić uwagę nie tylko na globalną instytucjonalizację światowego życia, ale również na lokalizację globalności. Zadaniem przyszłej teorii społecznej jest zatem krytyczne badanie i analizowanie warunków społecznych, w których globalne media mogą zarówno wzmacniać, jak i osłabiać narodowe kultury i tożsamości.
Bibliografia
Barber B., Dżihad kontra McŚwiat, transl. H. Jankowska, Muza, Warszawa 2004.
Castells M., Społeczeństwo sieci, transl. M. Marody, K. Pawluś, J. Stawiński, S. Szymański, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007.
Elliott A., Lemert Ch., The New Individualism: The Emotional Costs of Globalization, Routledge, London 2006.
Elliott A., Współczesna teoria społeczna, transl. P. Tomanek, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011.
Giddens A., Europa w epoce globalnej, transl. M. Klimowicz, M. Habura, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009.
Harvey D., Neoliberalizm. Historia katastrofy, transl. J.P. Listwan, Instytut Wydawniczy Książka i Prasa, Warszawa 2008.
Held D., Global Transformations, Cambridge University Press, Cambridge 1999.
Hirst P., Thompson G., Globalization in Question. The International Economy and the Possibilities of Governance, Polity Press, Cambridge 1999.
Ohmae K., The End of the Nation State. The Rise of Regional Economies, Free Press, New York 1995.
Sennett R., Kultura nowego kapitalizmu, transl. G. Brzozowski, K. Osłowski, Muza, Warszawa 2010.
Sennett R., Korozja charakteru, osobiste konsekwencje pracy w nowym kapitalizmie, transl. J. Dzierzgowski, Ł. Mikołajewski, Muza, Warszawa 2006.
Tomlinson J., Cultural Imperialism: A Critical Introduction, Pinter, London 1991.
Virilio P., Bomba informacyjna, transl. S. Królak, Sic!, Warszawa 2006.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 590
Liczba cytowań: 0