Wychowawcze i moralne przesłanie Małego księcia Antoine de Saint Exupéry’ego
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2017.4.003Słowa kluczowe
Mały Książę, wychowanie moralne, personalizm, podejście dialogiczne, relacja wychowawcza, interakcja wychowawczaAbstrakt
Historie pomagają nam zrozumieć nasz własny świat mentalny, a także duszę dziecka i jego wychowanie. W opowieściach znajdujemy często przesłanie moralne i podstawę praktycznych rozwiązań różnych problemów wychowawczych. Zrozumienie natury przypowieści umożliwia znalezienie klucza do duchowego wymiaru naszego bytu. W tekście zajmujemy się małą książeczką, alegoryczną opowieścią o małym księciu z planety B 612, napisaną przez Antoine de Saint-Exupéry’ego, która zawiera istotny przekaz dla ludzi w każdym wieku. Artykuł analizuje moralną i edukacyjną treść Małego Księcia jako opisu dramatycznej epoki, w której książka została napisana. Przesłanie książki (którą można również nazwać baśnią dla dorosłych) jest uniwersalne, ponadczasowe, trafia do odbiorców w każdym wieku, w różnych środowiskach i warunkach życia. Przemawia nie tylko do dzieci, poddawanych procesowi wychowania, ale także do dorosłych i nauczycieli, niezależnie od tego, czy są prostymi, czy wykształconymi ludźmi. Mały Książę jest przewodnikiem po wewnętrznym świecie każdej osoby. Z pedagogicznego punktu widzenia istotne w tej baśni jest zastosowanie narracji oraz metody edukacyjnej opartej na paradygmatach filozofii dialogu i humanizmu chrześcijańskiego, a zwłaszcza personalizmu. Plan artykułu jest następujący: tło powstania książki, Mały Książę w nas – refleksja psychologiczna, idee Małego Księcia odnoszące się do wychowania, a zwłaszcza do moralnej formacji dziecka i każdego człowieka.
Bibliografia
Deschodt E., Saint-Exupéry, Tatran, Bratislava 1987.
Jung M., Malý princ v nás, Portál, Praha 2008.
Nastorg M.P., Marie Saint Exupéry – hvězda Malého prince, Karmelitánske nakladatelství, Kostelní Vydří 2004.
Orlická J., Pecníková J., “Nadčasovosť diela Malý princ Antoina de Saint-Exupéry v kontexte globálnej kultúry,” Jazyk a kultúra 2014, no. 17–18, <http://www.ff.unipo.sk/jak/17-18_2014/orlicka_pecnikova.pdf>.
Peseschkian N., Kupec a papoušek. Využitie orientálních příběhú v psychoterapii, Cesta, Brno 1996.
Peseschkian N., Příběhy jako klíč k dětské duši, Portál, Praha 1999.
Saint-Exupéry A. de, The Little Prince, Wordsworth, Hertfordshire 1995.
Saint-Exupéry A. de, Zem ľudí, Tatran, Bratislava 1987.
Saint-Exupéry A. de, Citadela, Vyšehrad, Praha 2008.
Saint-Exupéry C. de, Spomienky ruže, Ikar, Bratislava 2001.
Saint-Exupéry M. de, Já a můj syn, Vyšehrad, Praha 1995.
Zelinová M., Hry pre rozvoj emócií a komunikácie, Portál, Praha 2007.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1010
Liczba cytowań: 0