Tolerancja młodych, wykształconych Polaków
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2016.4.011Słowa kluczowe
tolerancja religijna, tolerancja etniczna, tolerancja osobista, wczesna dorosłość, studenciAbstrakt
Zarówno polskie, jak i międzynarodowe badania pokazują, że poziom tolerancji w Polsce wzrasta. Wydaje się, że Polaków charakteryzuje w większym stopniu uczciwa i obiektywna postawa wobec „innych”, czyli tych, którzy różnią się od nich przekonaniami, zachowaniem czy pochodzeniem, niż ksenofobiczne uprzedzenia. Dwoma czynnikami korelującymi silnie z tolerancją są wiek i poziom wykształcenia. Celem badań było zebranie opinii młodych, wykształconych Polaków na tematy związane z tolerancją. Problemem badawczym była zmiana w obszarze tolerancji etnicznej, osobistej i religijnej obserwowana w grupie młodych, dobrze wykształconych Polaków na przestrzeni 7 lat. Badanie przeprowadzono w dwóch krakowskich uczelniach: Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytecie Rolniczym. Badanie prowadzone było dwukrotnie, w latach 2009 i 2016. W sumie w badaniu wzięły udział 132 osoby. Wszyscy badani wypełniali składający się z 57 pytań kwestionariusz dotyczący różnych aspektów tolerancji. Tolerancja utożsamiana jest przez młodych Polaków przede wszystkim z akceptacją. Wzrost tolerancji wiąże się w sposób widoczny ze wzrostem obojętności wobec inności, poziom aktywnego zaangażowania wydaje się niższy. Czynnikami powodującymi wzrost tolerancji są większa wiedza i doświadczenie obcowania z „innymi” oraz prawdopodobnie mniejsze kompleksy niż miało to miejsce w przypadku poprzednich pokoleń. Główną przyczyną spadku tolerancji w niektórych obszarach jest lęk. Chociaż większość badanych młodych dorosłych wydaje się popierać ideę tolerancji, ciągle jeszcze istnieje przestrzeń dla nauczycieli i wychowawców, których zadaniem jest wzmacnianie wiedzy i odwagi młodych ludzi.
Bibliografia
Boguszewski R., Od końca lat osiemdziesiątych do dziś – oceny zmian w różnych wymiarach życia społecznego i politycznego w Polsce po roku 1989. Komunikat z badań CBOS, Warszawa 2014, Available at: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_062_14.PDF.
Bradford Brown B., “Tolerance”, in: Encyclopedia of Adolescence, eds. B. Bradford Brown, M.J. Prinstein, Academic Press, Cambridge (MA) 2011.
Declaration of Principles on Tolerance, General Conference at its twenty-eight session, United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, Paris 1995.
Dimova L., Dimov M., Is Europe tolerant to „others”? ESS answers, Available at: http://www.ess-bulgaria.org.
Feliksiak M., Postawy wobec Islamu i Muzułmanów. Komunikat z badań CBOS, Warszawa 2015, Available at: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2015/K_037_15.PDF.
Feliksiak M., Stosunek do praw gejów i lesbijek oraz związków partnerskich. Komunikat z badań CBOS, Warszawa 2013, Available at: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_024_13.PDF.
Grzymała-Kazłowska A., Jasińska-Kania A., “Tolerance in Poland”, Academia 2011, no. 1(29).
Gurba E., “Wczesna dorosłość”, in: Psychologia rozwojowa, ed. J. Trempała, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011.
Hipsz N., Granice tolerancji – stosunek do wybranych grup mniejszościowych. Komunikat z badań CBOS, Warszawa 2014, Available at: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_149_14.PDF.
Kołakowski L., Mini wykłady o maxi sprawach, Znak, Kraków 2005.
Omyła-Rudzka M., Stosunek do innych narodów. Komunikat z badań CBOS, Warszawa 2015, Available at: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2015/K_014_15.PDF.
Ossowska M., Normy moralne. Próba systematyzacji, PWN, Warszawa 1985.
Pilch T., “Polska nietolerancja, ustalenia pojęciowe i metodologiczne”, in: Tolerancja, ed. B. Karolczak-Biernacka, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 1992.
Popper K., The Open Society and Its Enemies, vol. 1: The Age of Plato, Routledge, London 1945.
Roguska A., Stosunek Polaków do innych narodów. Komunikat z badań CBOS, Warszawa 2013, Available at: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_012_13.PDF.
Verkuyten M., Slooter L., “Tolerance of Muslim beliefs and practices: Age related differences and context effect”, International Journal of Behavioral Development 2007, vol. 31, no. 5.
Wciórka B., Dystans społeczny czy tolerancja i otwartość? Postawy wobec wyznawców prawosławia, protestantyzmu, judaizmu i islamu. Komunikat z badań CBOS, Warszawa 2001, Available at: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2001/K_080_01.PDF.
Wenzel M., Opinie ludności z krajów Europy Środkowej o imigrantach i uchodźcach. Komunikat z badań CBOS, Warszawa 2005, Available at: http://www.bezuprzedzen.org.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 420
Liczba cytowań: 0