Wartości współczesnych ukraińskich studentów
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2016.4.008Słowa kluczowe
zmiany transformacyjne w społeczeństwie, wartości uczniów, liminalności, trendy, zmiany społeczneAbstrakt
W ciągu ostatnich dwóch lat społeczeństwo ukraińskie doświadczyło głębokich procesów transformacji we wszystkich jego sferach: politycznych, społeczno-ekonomicznych i duchowych. Dzisiejsza młodzież funkcjonuje w ekstremalnych warunkach: prowadzenia operacji wojskowych na terytorium Ukrainy, przechodzenia do wartości europejskich. Ponadto brak stabilności finansowej w kraju determinuje kryzys procesu przewartościowania wśród młodzieży. Młodzież studencka jest szczególnie wrażliwa w tym zakresie. Studenci doskonale odzwierciedlają nowe priorytety w systemie wartości, interesów i norm społecznych. To w grupie studentów widać te zmiany w sposób najbardziej obrazowy. To oni zawsze odpowiadają na nowe trendy w modzie, literaturze, kinie i muzyce, a także są pierwszą grupą wykazującą ekstremalną wrażliwość na coś nowego, co z kolei przejawia się w orientacjach na wartości. Badanie opisywane w tym artykule pozwala na analizę przyczyn i charakteru zmian społecznych. W tekście są prezentowane dane statystyczne na temat zainteresowań studentów, ich wartości w różnych obszarach – społecznych, rekreacyjnych i kulturalnych czy osobistych. Wyniki badań mogą zidentyfikować pojawiające się pewne trendy w strategiach życiowych współczesnej młodzieży studenckiej na Ukrainie.
Bibliografia
Енціклопедія освіти, ed. В.Г.Кремень, Юрінком Інтер, Київ 2008.
Lewowicki T., Ogrodzka-Mazur E., Gajdzica A., Świat wartości i edukacja międzykulturowa, Wydawnictwo Uniwersytetu Ślaskiego, Cieszyn – Warszawa 2003.
Мид М., Культура и мир детства. Избранные произведения, Издательство “Наука”, Мocкba 1988.
Парсонс Т., Система современных обществ, transl. Л.А. Седова, А.Д. Ковалева, ed. М.С. Ковалевой, Аспект Пресс, Мocкba 1998.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 286
Liczba cytowań: 0