Wprowadzenie
Słowa kluczowe
pedeutologia, biografistyka, pedeutologia historycznaAbstrakt
W oddawanym do rąk Czytelników tomie czasopisma badacze z różnych ośrodków akademickich wypowiedzieli się na temat teorii osoby nauczyciela i zawodu nauczycielskiego w ujęciu historycznym. Publikowane teksty ukazują zarówno idee pedeutologiczne obecne w dziełach analizowanych autorów, jak również odtwarzają i dokumentują postulaty pedeutologiczne zawarte w egodokumentach obrazujące praktykę nauczycielską. W prezentowanych opracowaniach zostały odtworzone zagadnienia, które wpisują się w wyróżnione przez Antoniego Smołalskiego kierunki badań: normatywny, technologiczny, socjologiczny, biograficzny i etyczno-moralny. Dominuje jednak nurt biograficzny. Ponadto w opublikowanych opracowaniach zostały ukazane metodologiczne aspekty badań pedeutologicznych, a w szczególności znaczenie ankiet, którymi posługiwano się w poszukiwaniu ideału nauczyciela. Zgromadzone w tomie teksty wzbogacają dorobek polskiej historiografii pedeutologicznej i ukazują aktualność wielu idei odnoszących się do zawodu nauczyciela – idei, które mają charakter ponadczasowy.
Bibliografia
Bieś A.P. (2011). Kadry nauczycielskie poznańskiego kolegium w XVI–XVIII wieku. Zarys problematyki, [w:] D. Żołądź-Strzelczyk, R. Witkowski (red.), Wokół jezuickiej fundacji Uniwersytetu z 1611 roku, Poznań: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, s. 207–234.
Bieś A.P. (2015). Nauczyciele szkół jezuickich Imperium Rosyjskiego (1773–1820) w źródłach zakonnych, [w:] W. Szulakiewicz (red.), Badania biograficzne w pedagogice. Studia źródłowe i bibliograficzne, Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, s. 171–185.
Bieś A.P. (2018). The Jesuits as the Body of Teachers and the Body of Students in the Russian Empire 1773–1820, „Przegląd Historyczno-Oświatowy”, t. 61, nr 3/4, s. 184–196.
Duraj-Nowakowa K. (1986). Gotowość zawodowa nauczycieli, Kraków: Wydawnictwo Naukowe WSP.
Homplewicz J. (1996). Etyka pedagogiczna, Rzeszów: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej.
Korczyński S. (2001). Rzeczywisty i postulowany obraz nauczyciela, Opole: Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji.
Królikowska A. (2018). Problematyka pedeutologiczna na łamach „Miesięcznika Katechetycznego i Wychowawczego” (1911–1939), [w:] I. Michalska, G. Michalski (red.), Zachować dla przyszłości. Sprawy szkolnictwa i oświaty w przekazie prasowym XX i pierwszych lat XXI wieku, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, s. 171–179.
Królikowska A. (2019). Kształcenie nauczycieli dla jezuickich szkół średnich w Polsce od XVI do XVIII wieku, Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie.
Madalińska-Michalak J. (2021). Pedeutologia – prawno-etyczne podstawy zawodu nauczyciela, Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego.
Nowicki A. (1981). Nauczyciele, Lublin: Wydawnictwo Lubelskie.
Pitala A. (1993). Pijarskie zakłady kształcenia nauczycieli w dawnej Polsce – profesoria, [w:] I. Stasiewicz-Jasiukowa (red.), Wkład pijarów do nauki i kultury w Polsce XVII–XIX w., Warszawa–Kraków: Zakład Historii Nauk Społecznych Instytutu Historii Nauki, Oświaty i Techniki PAN, Wydawnictwo Zakonu Polskiej Prowincji Pijarów, s. 391–408.
Smołalski A. (1990). Uposażenie nauczycieli w Polsce. Zarys historyczny do 1939 r., Opole: Wyższa Szkoła Pedagogiczna.
Smołalski A. (1994). Stosunki służbowe i warunki pracy nauczycieli w Polsce do 1939 r., Opole: Wyższa Szkoła Pedagogiczna.
Smołalski A. (2006). Pedeutologia historyczna, Wrocław: MarMar Kaczorowski.
Szulakiewicz W. (2014). O uczących i uczonych. Szkice z pedeutologii historycznej, Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Szulakiewicz W. (2017). Nauczyciele i ich edukacja. W kręgu idei lwowskiej pedeutologii, Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Szulakiewicz W. (red.) (2018). Nauczyciele. Zasłużeni – niedocenieni – zapamiętani, Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Topij-Stempińska B. (2016). W poszukiwaniu nauczyciela doskonałego. Biografie pedagogiczne nauczycieli XX wieku, [w:] E. Magiera, J. Król (red.), Z badań nad tradycją polskiej pedagogiki. Księga jubileuszowa dedykowana profesor Danucie Koźmian, Szczecin: Wydawnictwo Naukowe Wydziału Humanistycznego US Minerwa, s. 639–648.
Topij-Stempińska B. (2018). Nauczyciele szkoły jezuickiej w Chyrowie w literaturze pamiętnikarskiej, „Biuletyn Historii Wychowania”, nr 38, s. 67–78.
Wierzbicki M. (2011). Nauczyciel w szkole salezjańskiej, Warszawa: Wydawnictwo Salezjańskie.
Pobrania
Opublikowane
Wersje
- 2024-06-24 - (3)
- 2024-06-24 - (2)
- 2024-06-24 - (1)
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Andrzej Paweł Bieś; Władysława Szulakiewicz
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 91
Liczba cytowań: 0