Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci i młodzieży w instytucjach prowadzonych przez Kościół katolicki. Procedury tworzenia dokumentów prewencyjnych
DOI:
https://doi.org/10.12775/SPI.2022.4.004Słowa kluczowe
prewencja, ochrona dzieci i młodzieży, standardy przeciwdziałania przemocy, wnioski z audytu, dokumenty prewencyjneAbstrakt
Przeciwdziałanie przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży to ważne zadanie współczesnego Kościoła. W artykule ukazano najpierw historyczne podstawy tych działań w Kościele katolickim w Polsce. Następnie zaprezentowano wnioski z audytu przeprowadzonego na dokumentach wytworzonych przez poszczególne diecezje i prowincje zakonne w Polsce. Na końcu zaś przedstawiono wnioski ze spotkania osób odpowiedzialnych za prewencję w katolickich diecezjach i zakonach w Polsce. Spotkanie to odbyło się w Częstochowie i Gnieźnie. Dotyczyło między innymi potrzeby audytu dokumentów prewencyjnych i odbioru tego audytu przez osoby odpowiedzialne za prewencję.
Metodą zastosowaną w artykule była zarówno analiza dokumentów (zostały przedstawione wnioski z takiej analizy), jak również analiza wniosków przedstawionych podczas spotkania z osobami odpowiedzialnymi za prewencję. Wnioski te posłużą do określenia dalszych działań prewencyjnych w zakresie ochrony dzieci i młodzieży w Polsce. Będą też podstawą do planowania działań prewencyjnych przez poszczególne diecezje i zakony, takich jak prowadzenie warsztatów dla pracowników, wolontariuszy oraz dzieci, młodzieży i rodziców. Pozwolą na zaplanowanie metod monitoringu i nadzorowania pracy wychowawców.
Bibliografia
Babbie E. (2013). Podstawy badań społecznych, trans. W. Betkiewicz, M. Kowalski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Bartocha D. (ed.) (2019). Normy i zasady ochrony małoletnich w praktyce wychowawczej Towarzystwa Salezjańskiego Inspektorii Krakowskiej, Kraków: Towarzystwo Salezjańskie. Inspektoria Krakowska pw. św. Jacka.
“Bishop Asked to Consult Widely on Abuse Policies” (2004). America, October 25, p. 4.
Brennan F. (2014). “The Challenge of a Five-year Royal Commission,” Eureka Street Magazine, vol. 24, no. 17, pp. 24–27.
Calkins C., Fargo J., Jeglic E., Tery K. (2015). “Blessed be the Children: A Case-Control Study of Sexual Abusers in the Catholic Church,” Behavioral Sciences and the Law, vol. 33, no. 4, pp. 580–594.
“Cardinal Law gives Deposition in Civil Suit Against Archdiocese” (2002). America, May 20, pp. 4–5.
Cesareo F. (2013). “Steady Progress on Abuse in Ireland,” America, May 13, p. 8.
Chan C., Scott-Ladd B. (2014). “The Judas Within: A Look at the Sexual Abuse Crisis in the Catholic Church,” Ethics and Behavior, vol. 24, no. 4, pp. 326–339.
Cullen M.C., Kurkijan T.F., Pfeffer M.P., Robinson M.R. (2002). Zdrada. Kryzys w Kościele katolickim, trans. M. Shaw, A. Zano, Warszawa: HarperCollins Polska.
“Dallas Revisited” (2002). America, November 4, p. 3.
Dix K. (2006). “Crisis Management: Working to Make the Church Safe from Sex Abuse,” U.S. Catholic, vol. 24, May 1, pp. 25–28.
Feuerherd J. (2003). “Catholic Church Takes Lead in Child Protection Industry,” National Catholic Reporter, April 18, p. 11.
Kusz E. (2020). “Profilaktyka wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim,” Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka, vol. 19, no. 2, pp. 235–261.
Polish Bishops’ Conference (2014). Prewencja nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce, https://cod.ignatianum.edu.pl/component/content/article/10-episkopatu/17-kep-prewencja-nadu%C5%BCy%C4%87-seksualnych-w-pracy-duszpasterskiej-i-wychowawczej.html?Itemid=109 [access: 04.08.2020].
Polish Bishops’ Conference (2017). Wytyczne dotyczące wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia, https://cod.ignatianum.edu.pl/component/content/article/10-episkopatu/43-kep-wytyczne-dotycz%C4%85ce-wst%C4%99pnego-dochodzenia-kanonicznego.html?Itemid=109 [access: 04.08.2020].
Sajkowska M. (2011). “Program ‘Chronimy dzieci’ – standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówkach edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych,” Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka, vol. 10, no. 1, pp. 101–112.
Seredyńska A. (2020). Analiza diecezjalnych i zakonnych dokumentów dotyczących prewencji wykorzystania seksualnego osób nieletnich przez duchownych, Kraków: Centrum Ochrony Dziecka.
Stewart D. (2015). “Protecting Children,” America, May-June, p. 10.
United States Conference of Catholic Bishops (2002). The Charter for the Protection of Children and Young People, Washington: United States Conference of Catholic Bishops.
“Victims of Sexual Abuse by Priests, Nuns Hear Apologies” (2003). America, March 24, p. 5.
Wadge G. (2013). “Concleve’s Key Issues,” America, March 25, p. 8.
Wasserman B. (2017). “Searching for Adequate Accountability: Supervisory Priests and the Church’s Child Sex Abuse Crisis,” Duke Law Journal, vol. 66, pp. 1149–1189.
Whelan C.M. (2002). “Church, Government and Media,” America, May 27, p. 21.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Anna Seredyńska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 311
Liczba cytowań: 0