Wprowadzenie. Z dziejów wychowania: jezuici i szkolnictwo
DOI:
https://doi.org/10.12775/28565Słowa kluczowe
Ludwik GrzebieńAbstrakt
Inspiracją do przygotowania i wydania czwartego numeru „Studia Paedagogica Ignatiana”, podejmującego problematykę historii jezuitów i ich działalności edukacyjnej, jest 80. rocznica urodzin o. prof. Ludwika Grzebienia SJ – jezuity, historyka, badacza dziejów zakonu na terytorium Rzeczypospolitej. Wśród dotychczasowych blisko 1400 publikacji Ojca Profesora „jest historia afrykańskich misjonarzy i dzieło o duszpasterstwie wśród Polonii amerykańskiej na przełomie XIX i XX wieku, są prace o Chyrowie (…), o szkołach jezuickich i o Wydawnictwie Apostolstwa Modlitwy, o jezuitach we Lwowie, w Toruniu, Pułtusku, Krakowie, Sandomierzu” (Terlecki 2010: 21), a także dwutomowa bibliografia do dziejów Towarzystwa Jezusowego w Polsce. Wśród najnowszych – Inwentarz Archiwum Prowincji Południowej Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. Rękopisy do 1820. Do tych historycznych panoram, edycji źródeł, biografii i bibliografii, słowników oraz innych narzędzi służących kolejnym pokoleniom badaczy w rozwoju ich warsztatu naukowego, trzeba także dodać monografie lokalne, jak kościelne dzieje Dobrzechowa albo historię parafii w Strzyżowie. Profesor Ludwik Grzebień jest bowiem „mistrzem szczegółu, historycznego detalu, dziejowego drobiazgu, z których składa się gmach minionych wieków” (Terlecki 2010: 21). Dla uczczenia tego jakże godnego jubileuszu redakcja zaprosiła grupę międzynarodowych badaczy, których działalność naukowa i publikowane prace związane są z odtwarzaniem dziejów Towarzystwa Jezusowego oraz pogłębianiem wiedzy o edukacji jezuickiej.
Bibliografia
Grzebień L. (2014). “Wskrzeszenie zakonu jezuitów,” Życie Duchowe, no. 77, https://www.zycie-duchowe.pl/art-265.wskrzeszenie-zakonu-jezuitow.htm [access: 3.12.2019].
Królikowska A. (2010). „Wstęp,” in A. Królikowska (ed.), Pedagogika ignacjańska. Historia, teoria, praktyka, Kraków: Wydawnictwo WAM, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie, pp. 7–9.
Terlecki R. (2010). “Pasja historyka. Ojca Ludwika Grzebienia życie i praca,” in A.P. Bieś, B. Topij-Stempińska (eds.), Pamięć wieków kształtuje potomność. Księga jubileuszowa dedykowana księdzu profesorowi Ludwikowi Gzrebieniowi z okazji 70. urodzin, Kraków: Wydawnictwo WAM, Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna Ignatianum w Krakowie, pp. 17–22.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor zgłaszając swój artykuł oświadcza, że:
jest Autorem artykułu (zwanego dalej Utworem) i:
- przysługują mu wyłączne i nieograniczone prawa autorskie do Utworu,
- jest uprawniony/a do rozporządzania prawami autorskimi do Utworu.
Udziela Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z Utworu na następujących polach eksploatacji:
- utrwalania utworu w formie papierowej, a także na nośniku cyfrowym lub magnetycznym;
- zwielokrotnienia utworu dowolną techniką, bez ograniczenia ilości wydań i liczby egzemplarzy;
- rozpowszechniania utworu i jego zwielokrotnionych egzemplarzy na jakimkolwiek nośniku, w tym wprowadzenia do obrotu, sprzedaży, użyczenia, najmu;
- wprowadzenia utworu do pamięci komputera;
- rozpowszechniania utworu w sieciach informatycznych, w tym w sieci Internet;
- publicznego wykonania, wystawienia, wyświetlenia, odtworzenia oraz nadawania i reemitowania, a także publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym;
- w zakresie praw zależnych do Utworu, obejmujących w szczególności prawo do dokonania koniecznych zmian w Utworze, wynikających z opracowania redakcyjnego i metodycznego, a także do dokonania tłumaczenia Utworu na języki obce.
Udzielenie licencji następuje z chwilą przekazania Utworu na rzecz Uniwersytetowi Ignatianum w Krakowie. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie jest uprawniony do udzielania dalszych sublicencji do Utworu, w zakresie udzielonego prawa. Licencja jest ograniczona czasowo i zostaje udzielona na okres 15 lat, licząc od daty jej udzielenia.
Polityka prywatności
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 408
Liczba cytowań: 0