Przedmiotowe uzasadnienie teologii ciała w kontekście nauki o pochodzeniu człowieka
DOI :
https://doi.org/10.12775/TiCz.2019.002Mots-clés
teologia ciała, stworzenie, teologia, nauka, antropologia, ciało, Księga RodzajuRésumé
Teologia różni się od innych nauk, ponieważ posługuje się przesłankami nadprzyrodzonymi. Pozytywistyczne podejście do teologii prowadzi do redukcji tej dyscypliny do jednej z nauk szczegółowych. Teologia ciała również opiera się na przesłankach nadprzyrodzonych. Jedną z nich jest stworzenie człowieka z prochu ziemi. Ciało ludzkie jest przedmiotem teologii w trzech aspektach – jego pochodzenia, natury i przeznaczenia. Teologia ciała może być uprawiana w sensie esencjalnym lub egzystencjalnym. Jak dotąd dominowało podejście egzystencjalne. Podejście esencjalne zyska na znaczeniu, gdy zostanie odnowiona nauka o stworzeniu człowieka.Références
Chaberek, M. „Pochodzenie człowieka. O filozoficznych problemach hominizacji”, w: Spór o początek i koniec życia ludzkiego, red. A. Maryniarczyk, A. Gudaniec, Z. Pańpuch, Lublin 2015, 221–253.
Chaberek, M. Aquinas and Evolution, The Chartwell Press 2017.
Chaberek, M. Kościół a ewolucja, Warszawa 2012.
Hieronim, List 126 (do Marcelina i Anapsychiusza), http://www.newadvent.org/fathers/1102165.htm [dostęp: 24.08.18].
Jan Paweł II, Evangelium vitae, https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/evangelium_1.html [dostęp: 25.08.18].
Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość, Kraków 2005.
Katechizm Kościoła Katolickiego, Poznań 1994.
Lenartowicz, P. Ludy czy małpoludy? Problem genealogii człowieka, Kraków 2010.
Leon XIII, Arcanum divinae sapientiae, http://www.silesia.edu.pl/slask/index.php?title=Papie%C5%BC_Leon_XIII_-_encyklika_Arcanum_divinae_sapientiae_z_14_II_1880 [dostęp: 25.08.18].
Pius XI, Casti connubi, https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pius_xi/encykliki/casti_connubi_31121930.html [dostęp: 25.08.18].
Swieżawski, S. Byt, Kraków 1999.
Tatarkiewicz, W. Historia filozofii, t. 3, Warszawa 1999.
Tomasz z Akwinu, Scriptum super Sententiis, http://www.corpusthomisticum.org/ [dostęp: 16.08.18].
Tomasz z Akwinu, Summa contra gentiles, ScG, http://www.corpusthomisticum.org/ [dostęp: 16.08.18].
Tomasz z Akwinu, Summa Theologiae, http://www.corpusthomisticum.org/ [dostęp: 16.08.18].
Weigel, G., Świadek nadziei, Kraków 2007.
Téléchargements
Publié-e
Comment citer
Numéro
Rubrique
Licence
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 504
Number of citations: 0