ISSN: 1731-5638
eISSN: 2391-7598
„Teologia i Człowiek” jest kwartalnikiem wydawanym od 2003 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, redagowanym przez pracowników Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu we współpracy z międzynarodową radą naukową teologów. Pierwszym redaktorem naczelnym czasopisma w latach 2003-2020 był ks. prof. dr hab. Krzysztof Konecki. Od 1 października 2020 r. funkcję tę pełni ks. dr hab. Daniel Brzeziński, prof. UMK.
Artykuły są kwalifikowane do następujących działów:
1 - Teologia, 2 - Rodzina, 3 - Ekumenia, 4 - Orient.
Zadaniem czasopisma jest prezentowanie współczesnego, światowego i krajowego dorobku naukowo-badawczego oraz ukazywanie historycznego dziedzictwa teologii, która – jako dziedzina nauki – obejmuje dyscyplinę nauk biblijnych oraz dyscyplinę skupiającą w sobie wszystkie pozostałe nauki teologiczne, takie jak: patrologia, teologia dogmatyczna, teologia fundamentalna, teologia moralna, teologia duchowości, liturgika, homiletyka, katechetyka, teologia pastoralna, katolicka nauka społeczna czy historia Kościoła. Ponieważ u podstaw teologii stoi filozofia, pismo swym zakresem wkracza również w zagadnienia filozoficzne. W czasopiśmie omawiane są także tematy z dziedziny nauk o rodzinie. „Teologia i Człowiek” porusza aktualne problemy i wyzwania pastoralne Kościoła, jak również kwestie związane z przemianami religijnymi, kulturowymi i społecznymi dokonującymi się w Polsce, w Europie i w świecie. Pismo jest otwarte na dialog ekumeniczny, międzyreligijny i międzykulturowy. W doborze publikacji Redakcja stara się więc wychodzić poza zachodni krąg cywilizacyjny. „Teologia i Człowiek” – zgodnie z profilem i tytułem czasopisma – podejmuje w świetle wiary i Magisterium Kościoła problematykę dotyczącą ludzkiego życia, praw i godności człowieka, tożsamości osoby ludzkiej oraz etyki ludzkiego działania. Ten szeroki zakres tematyki zobowiązuje do zapraszania do współpracy przedstawicieli różnych środowisk naukowych z kraju i z zagranicy.
Czasopismo "Teologia i Człowiek" jest dostępne zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej, przy czym wersja papierowa jest wersją pierwotną.
„Teologia i Człowiek” znajduje się w wykazie czasopism punktowanych Ministerstwa Edukacji i Nauki. W ostatniej ocenie czasopismo otrzymało 100 punktów.
Czasopismo udostępnia statystyki pobrań artykułów na żądanie.
Procedura recenzowania
Procedura recenzowania artykułów zgłaszanych do czasopisma "Teologia i Człowiek" jest zgodna z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki. Formalna ocena merytoryczna i techniczna artykułów dokonywana jest przez Redakcję. Recenzja zewnętrzna przeprowadzana jest przez dwóch Recenzentów specjalizujących się w dziedzinie, której dotyczy tematyka zgłaszanego artykułu. Recenzja jest sporządzana z zachowaniem zasady double-blind review (podwójnej anonimowości (Recenzenci i Autorzy nie znają swoich danych osobowych i afiliacji) i zawiera jednoznaczny wniosek Recenzenta dotyczący warunków dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia. Na tej podstawie Redakcja podejmuje ostateczną decyzję o odrzuceniu, przyjęciu albo odesłaniu publikacji do Autora w celu jej poprawienia.
Formularz recenzji
Formularz recenzji można pobrać tutaj.
Periodyk oferuje dostęp do zawartości w systemie Open Access na zasadach licencji niewyłącznej Creative Commons (CC BY-ND 4.0).
Redakcja "Teologia i Człowiek" informuje, że nie pobiera opłat za składanie artykułu i prace redakcyjne nad tekstem oraz za publikację w czasopiśmie.
Ks. prof. dr hab. Klaus Baumann (Uniwersytet Alberta Ludwiga we Freiburgu; Niemcy)
Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Prof. dr Bishara Ebeid (Uniwersytet Ca’ Foscari w Wenecji; Włochy)
Prof. dr Barbara Ghelfi (Uniwersytet Boloński; Włochy)
Ks. prof. dr Constantin Bajau (Uniwersytet w Krajowej; Rumunia)
Bp prof. dr Enrico Dal Covolo (Papieski Uniwersytet Laterański w Rzymie; Watykan)
O. prof. dr Joseph Ellul (Uniwersytet Maltański, Malta)
Prof. dr Leandro Gaitan (Uniwersytet Nawarry w Pampelunie; Hiszpania)
Ks. prof. dr Jose Gutierrez Martin (Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, Watykan)
Ks. prof. dr hab. Krzysztof Konecki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Bp prof. dr Manel Nin (Papieski Instytut Liturgiczny św. Anzelma w Rzymie; Watykan)
Ks. prof. dr hab. Jan Perszon (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Ks. prof. UO dr hab. Mateusz Potoczny (Uniwersytet Opolski w Opolu)
Prof. dr Lydia Salviucci (Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie; Watykan)
Ks. prof. dr hab. Henryk Sławiński (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
Ks. prof. dr Manlio Sodi (Papieski Uniwersytet Salezjański w Rzymie; Watykan)
Prof. dr hab. Martin Tamcke (Uniwersytet Georga Augusta w Getyndze; Niemcy)
Ks. prof. dr Jacob Thekeparampil (Instytut Badań Ekumenicznych św. Efrema w Kottayam; Indie)
Ks. prof. dr hab. Ireneusz Werbiński (Kolegium Jagiellońskie w Toruniu)
Czasopismo "Teologia i Człowiek" jest obecnie archiwizowane na zasadzie robienia kopii zapasowych na serwerach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.