Potrzeba sensu w życiu człowieka według koncepcji logoterapeutycznej Victora E. Frankla
DOI :
https://doi.org/10.12775/TiCz.2012.035Résumé
Człowiek: całość i jedność w swojej strukturze fizyczno-psychiczno-duchowej. Jest on zawsze otwarty na świat, który go otacza. Zawsze szuka czegoś lub kogoś. Otwiera się na transcendencję… i w ten sposób odkrywa cudowność istnienia. Oto niektóre główne myśli, które zostały przedstawione w niniejszym artykule traktującym o zasadniczej potrzebie każdego człowieka, którą jest potrzeba sensu własnej egzystencji. Człowiek nie może żyć bez sensu. Sens jest wrodzoną własnością ludzkiej podmiotowości. Zdarzają się jednak w życiu momenty pustki egzystencjalnej, kiedy osoba traci sens, zapomina o nim, zamykając się w trudnych sytuacjach życiowych nie widząc z nich wyjścia. Według twórcy teorii analizy egzystencjalnej i logoterapii nie ma takich sytuacji, które mogłyby przekreślić sens życia człowieka. Zawsze można go odnaleźć, gdyż zawsze jest obecny w człowieku właściwy system motywacyjny nazwany przez Frankla potrzebą sensu. Treść przedłożonego artykułu zdaje się wnosić kilka znaczących sugestii w odniesieniu do problemów człowieka współczesnej kultury. Teoria i doświadczenie zawodowe Frankla pozwala znaleźć skuteczną metodę w rozwiązywaniu najważniejszych problemów ludzkiej egzystencji związanych z utratą sensu życia.
Téléchargements
Publié-e
Comment citer
Numéro
Rubrique
Licence
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 553
Number of citations: 0