Aller directement au contenu principal Aller directement au menu principal Aller au pied de page
  • S'inscrire
  • Se connecter
  • Language
    • Deutsch
    • English
    • Español (España)
    • Français (Canada)
    • Italiano
    • Język Polski
  • Menu
  • Accueil
  • Numéro courant
  • Archives
  • À propos
    • À propos de cette revue
    • Soumissions
    • Comité éditorial
    • Rada Naukowa
    • Proces recenzji
    • Polityka Open Access
    • Informacja o niepobieraniu opłat za zgłaszanie i publikację artykułów
    • Zasady archiwizacji
    • Déclaration de confidentialité
    • Coordonnées
  • S'inscrire
  • Se connecter
  • Language:
  • Deutsch
  • English
  • Español (España)
  • Français (Canada)
  • Italiano
  • Język Polski

Teologia i Człowiek

Czas pandemii – spojrzenie na funkcjonowanie polskich rodzin. Raport z badań
  • Accueil
  • /
  • Czas pandemii – spojrzenie na funkcjonowanie polskich rodzin. Raport z badań
  1. Accueil /
  2. Archives /
  3. Vol. 60 No. 4 (2022) /
  4. Rodzina

Czas pandemii – spojrzenie na funkcjonowanie polskich rodzin. Raport z badań

Auteurs-es

  • Sławomir Tykarski Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydział Teologiczny https://orcid.org/0000-0002-3854-552X

DOI :

https://doi.org/10.12775/TiCz.2022.030

Mots-clés

pandemia, COVID-19, kwarantanna, rodzina, małżeństwo, dzieci, relacje

Résumé

Niniejsze opracowanie jest raportem z badań ankietowych mających na celu zgłębienie funkcjonowania polskich rodzin w czasie pandemii COVID-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Głównym zamierzeniem było dowiedzenie się, w jaki sposób rodziny poradziły sobie z nowymi wyzwaniami i zaadaptowały się do nieznanych dotąd warunków życiowych. Badania objęły populację dwustu osób i dotyczyły trzech obszarów: funkcjonowania dorosłych, funkcjonowania dzieci w ocenie rodziców oraz funkcjonowania relacji małżeńsko-rodzinnych. Uzyskane wyniki wykazały, że pomimo licznych trudności związanych z reorganizacją życia domowego, jak i osobistych problemów, sytuacja pandemiczna w przebadanej populacji, w większości przypadków, nie zaszkodziła relacjom rodzinnym. Co więcej, to właśnie pandemia spowodowała, że w tym czasie, w licznych rodzinach relacje między jej członkami się wzmocniły, wywołując pozytywne skutki.

Références

Ambroziak Ewa. „Wpływ pandemii covid 19 na funkcjonowanie rodziny.” Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi. Dostęp 02.12.2022. https://wuplodz.praca.gov.pl/documents/1135458/4472799/Wp%C5%82yw%20pandemii%20Covid-19%20na%20funkcjonowanie%20rodziny%20%28p.%20Ewa%20Ambroziak%29.pdf/1c3b682d-3d03-4667-b64a-6bd9cfe61fe2?t=1614858338028.

Długosz, Piotr. Trauma pandemii COVID-19 w polskim społeczeństwie. Warszawa: Wydawnictwo CeDeWu, 2021.

Firlit-Fesnak, Grażyna. „Zdolność dostosowania rodziny wobec zmian wywołanych pandemią COVID-19.” Studia Politologiczne, no. 3 (2022): 108–128.

Ircenter. „Obowiązki w domu w czasie koronawirusa.” Dostęp 02.12.2022. https://ircenter.com/2020/09/28/obowiazki-w-domu-w-czasie-koronawirusa.

Kosiak, Piotr. „Sytuacja polskiej rodziny w dobie pandemii koronawirusa.” Biblioteka Instytutu Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, no. 12 (2020): 15–27.

Lenkiewicz, Weronika. „«Pandemia przemocy» – czyli wpływ pandemii COVID-19 na zjawisko przemocy w rodzinie.” W Pandemia COVID-19. Aspekty polityczne, społeczne, ekonomiczne i prawne, red. Marharyta Halushchenko, Łukasz D. Bartosik, Michał Urbańczyk, 95–107. Poznań–Łódź, Wydawnictwo Naukowe ArchaeGraph, 2022.

Płoszaj, Katarzyna Marianna, Kochman, Dorota. „Wpływ pandemii Koronawirusa (COVID-19) na jakość życia rodziny i dziecka.” Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu, no. 3 (2021): 59–78.

Stopuzależnieniom.pl. „Przemoc a koronawirus. Jak i dlaczego pandemia wywołała lawinę agresji?.” Dostęp 02.12.2022. https://stopuzaleznieniom.pl/artykuly/przemoc-w-rodzinie/przemoc-a-koronawirus-jak-i-dlaczego-pandemia-wywolala-lawine-agresji/.

Sztompka, Piotr. Socjologia zmian społecznych. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2005.

Zając, Dorota. „Przemoc domowa w czasie izolacji z powodu epidemii.” Opublikowane 04.06.2020 w Głos Pedagogiczny. https://www.glospedagogiczny.pl/artykul/przemoc-domowa-w-czasie-izolacji-z-powodu-epidemii.

Teologia i Człowiek

Téléchargements

  • PDF (Język Polski)

Publié-e

2022-12-30

Comment citer

1.
TYKARSKI, Sławomir. Czas pandemii – spojrzenie na funkcjonowanie polskich rodzin. Raport z badań. Teologia i Człowiek. Online. 30 décembre 2022. Vol. 60, no. 4, pp. 159-174. [Accessed 28 juin 2025]. DOI 10.12775/TiCz.2022.030.
  • ISO 690
  • ACM
  • ACS
  • APA
  • ABNT
  • Chicago
  • Harvard
  • IEEE
  • MLA
  • Turabian
  • Vancouver
Télécharger la référence
  • Endnote/Zotero/Mendeley (RIS)
  • BibTeX

Numéro

Vol. 60 No. 4 (2022)

Rubrique

Rodzina

Licence

© Sławomir Tykarski 2022

Creative Commons License

Cette œuvre est sous licence Creative Commons Attribution - Pas de Modification 4.0 International.

CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.

  • Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
  • Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
  • Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony

PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>

Stats

Number of views and downloads: 362
Number of citations: 0

ISSN/eISSN

ISSN: 1731-5638

eISSN: 2391-7598

Search

Search

Browse

  • Parcourir l'index des auteurs-es
  • Issue archive

User

User

Numéro courant

  • Logo Atom
  • Logo RSS2
  • Logo RSS1

Renseignements

  • Pour les lecteurs-trices
  • Pour les auteurs-es
  • Pour les bibliothécaires

Newsletter

Subscribe Unsubscribe

Langue

  • Deutsch
  • English
  • Español (España)
  • Français (Canada)
  • Italiano
  • Język Polski

Tags

Search using one of provided tags:

pandemia, COVID-19, kwarantanna, rodzina, małżeństwo, dzieci, relacje
Haut

Akademicka Platforma Czasopism

Najlepsze czasopisma naukowe i akademickie w jednym miejscu

apcz.umk.pl

Partners

  • Akademia Ignatianum w Krakowie
  • Akademickie Towarzystwo Andragogiczne
  • Fundacja Copernicus na rzecz Rozwoju Badań Naukowych
  • Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk
  • Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
  • Instytut Tomistyczny
  • Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
  • Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego
  • Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
  • Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
  • Towarzystwo Miłośników Torunia
  • Towarzystwo Naukowe w Toruniu
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  • Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Warszawski
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska
  • Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie / Wydawnictwo Diecezjalne „Bernardinum" w Pelplinie

© 2021- Nicolaus Copernicus University Accessibility statement Shop