Nauczanie religii w kulturze cyfrowej
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2021.014Słowa kluczowe
Dyrektorium o katechizacji, kultura cyfrowa, nauczanie religii, katechizacja, korelacja międzyprzedmiotowaAbstrakt
Artykuł Nauczanie religii w kulturze cyfrowej jest ujęciem syntetycznym, podzielonym na trzy zasadnicze części. W pierwszej scharakteryzowano kulturę nazywaną w Dyrektorium o katechizacji (2020) „kulturą cyfrową”, która wywiera bardzo duży wpływ na zmiany w komunikacji i życiu współczesnych ludzi, także na zmiany w edukacji religijnej. Technologie informacyjno-komunikacyjne mają wiele zalet, nie są jednak pozbawione niebezpieczeństw, dlatego stawiają przed katechetami nowe zadania, które opisano w drugiej części. W ostatniej części wskazano na możliwość prowadzenia edukacji medialnej dzieci i młodzieży szkoły podstawowej na lekcjach religii w korelacji z innymi przedmiotami, przede wszystkim w zakresie wychowania uczniów do odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii.
Bibliografia
Bednarek J., Andrzejewska A. (red.), Zagrożenia cyberprzestrzeni i świata wirtualnego, Warszawa 2014.
Benedykt XVI, Orędzie na XLIII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, Watykan 4 I 2009.
Bilicka B., Katecheza wobec zagrożeń Internetu, w: Wychowanie do wartości w świecie cyberkultury, B. Bilicka (red.), Toruń 2012, s. 149-167.
Bilicka B., Chrześcijański styl obecności na "cyfrowym kontynencie" w orędziach Benedykta XVI, "Forum Teologiczne" 16 (2015), s. 139-151.
Bilicka B., Gurzyński M., iPad na szkolnych lekcjach religii, Toruń 2019.
Bronk K., Nowe dyrektorium o katechizacji: więcej ewangelizacji, https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2020-06/dyrektorium-o-katechizacji.html.
Charzyński B., Czym jest DarkNet i jak do niego wejść? Zbiór informacji o ciemniej stronie Internetu, https://scroll.morele.net/poradniki/czym-jest-dark-net-i-jak-do-niego-wejsc/.
Iwaniuk H., Język katechetyczny, w: Wokół katechezy posoborowej, R. Chałupniak, J. Kochel, J. Kostorz, W. Spyra (red.), Opole 2004, s. 130-132.
Fołtyn D., Środowisko cyfrowe jako naturalny obszar funkcjonowania współczesnego człowieka w świetle Dyrektorium o katechizacji, "Zeszyty Formacji Katechetów" 1 (2021), s. 39-46; https://www.zfk.katecheza.radom.pl/index.php/zfk/article/view/1321/774.
Kaźmierska K., Młodzi w Kościele. Złe wieści, https://misyjne.pl/mlodzi-w-kosciele-zle-wiesci-statystyki/?fbclid=IwAR1Bidw0KRZEIcbPHEnVuoYHIslJhfUd7cbsMOlTklzB0zs7rlaUjEGTQPY.
Kloch J., Dekalog internauty, "Więź" 8-9 (2002), s. 86.
Konferencja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, Program nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach, Częstochowa 2018.
Kwiatkowski B., 10 przykazań pozytywnego internauty, https://biuroprasowe.orange.pl/blog/10-przykazan-pozytywnego-internauty/.
Makus D., Cyfrowe opowieści z iPadem, iBooks, https://itunes.apple.com/pl/book/cyfrowe-opowie%C5%9Bci-z-ipadem/id741341355?l=pl&mt=11.
Misiaszek K., Próba poszukiwania zasad używania języka w katechezie: https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAK/km_jezykzasady.html.
Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, Dyrektorium o katechizacji, Watykan 2020, wyd. pol. Kielce 2020.
Prensky M., Digital Natives, Digital Immigrants, "On the Horizon" 9 (2001) 5.
Przybylska R., Przyczyna W. (red.), Język katechezy, Tarnów 2008.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej, Dz.U. z dnia 24 II 2017 r., poz. 356.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Beata Bilicka
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 562
Liczba cytowań: 0