Niemiecka ustawa zasadnicza i orzecznictwo Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wobec integracji europejskiej
DOI:
https://doi.org/10.12775/SIT.2014.011Słowa kluczowe
Republika Federalna Niemiec, ustawa zasadnicza Niemiec, Federalny Trybunał Konstytucyjny, integracja europejska, Niemcy, Unia Europejska, zasady prawa unijnego, przepisy integracyjne, normy Integracyjne, materie niezamienialne, SolangeAbstrakt
Konstytucja Niemiec jako jedna z niewielu w Europie bezpośrednio odwołuje się do integracji europejskiej, a orzecznictwo FTK traktowane jest na arenie europejskiej jako jedno z najbardziej obiektywnych, kompetentnych i rzetelnych. Jego wyroki mają ogromny wpływ nie tylko na relację Niemcy–Unia Europejska, ale także na stosunki między Unią a innymi państwami członkowskimi. Bardzo często badacze prawa konstytucyjnego i prawa europejskiego odwołują się do orzecznictwa FTK, gdyż niektóre jego wyroki są uznawane wręcz za priorytetowe i w konkretny sposób rozwiązują ważkie z punktu widzenia prawa konstytucyjnego i europejskiego problemy. Autorka artykułu bezpośrednio odwołuje się do przepisów i klauzul integracyjnych w niemieckiej ustawie zasadniczej, skupia się na ich interpretacji oraz zaznacza ważne z punktu widzenia implementacji prawa unijnego materie niezamienialne znajdujące się w konstytucji, które bardzo często uznawane są za hamulec wobec integracji. Odnosząc się do orzecznictwa, autorka przedstawia stanowisko FTK wobec ochrony praw człowieka i obywatela w Unii oraz jego roli w tym zakresie, a także konflikty powstałe w wyniku ratyfikacji traktatu z Maastricht oraz traktatu z Lizbony. Na samym początku jest też mowa o historii powstania ustawy zasadniczej, gdyż jej dzieje i forma miały ogromny wpływ na status aktu nie tyle w samym prawie, ile w świadomości obywateli niemieckich.Bibliografia
Arnold R., Orzecznictwo Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, a proces integracji europejskiej, „Studia Europejskie” 1999, nr 1.
Banaszak B., Malicka A., Konstytucja Niemiec, Warszawa 2008.
Brauer R., Die Sackgasee des neuen Europaartikels (art. 33 GG), „Neue Zeitschrift fur Verwalungsgericht” 1994, Nr. 5.
Chmaj M., Sokół W., Mała encyklopedia wiedzy politycznej, Toruń 2004.
Dreier H., Grundgesetz. Kommentar. 2 Auflage, Mohr Siebeck 2006.
Janicka D., Ustawa zasadnicza w praktyce Republiki Federalnej Niemiec (1949–1989), Toruń 2009.
Justyńska P., Zasady prawa Unii Europejskiej, w: Podstawy prawa Unii Europejskiej. Zarys wykładu, red. J. Galster, Toruń 2006.
Kustra A., Przepisy i normy integracyjne w wybranych państw członkowskich UE, Toruń 2006.
Witkowski S., Materie niezmienialne w Ustawie zasadniczej RFN (art. 79 ust. 3) a integracja europejska, „Zagadnienia Sądownictwa Konstytucyjnego” 2011, nr 2 (2).
Witkowski S., Zmiany ustawy zasadniczej w świetle członkostwa Niemiec w UE, w: Europeizacja konstytucji państw Unii Europejskiej, red. K. Kubuj, J. Wawrzyniak, Warszawa 2011.
Wojtyczek K., Zasada otwartej państwowości w Ustawie zasadniczej RFN, „Przegląd Sejmowy” 2009, nr 6 (95).
Wojtowicz K., Otwarcie systemu konstytucyjnego Niemiec na sprawy jedności Europy, „Przegląd Sejmowy” 2009, nr 6 (95).
Wojtowicz K., Prawo Wspólnot Europejskich a zasada suwerenności w prawie konstytucyjnym państw członkowskich, w: Wspólnoty Europejskie – wybrane problemy prawne, cz. 1, red. J. Kolasa, Wrocław 1998.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 2054
Liczba cytowań: 0