Land grabbing i bioprospekcja w perspektywie prawa do własnych zasobów środowiskowych
DOI:
https://doi.org/10.12775/SIT.2023.006Słowa kluczowe
land grabbing, bioprospekcja, biopiractwo, zasoby biologiczne, ziemiaAbstrakt
Nieustanny kontakt człowieka z przyrodą skłaniał go do szukania możliwie najlepszych i korzystnych dla siebie sposobów wykorzystywania ziemi i znajdujących się na niej zasobów biologicznych. Towarzyszące temu efekty naturalnej, spontanicznej lub celowej wynalazczości zwykle stawały się „własnością”, społeczności, w której one powstawały. Przekazywanie tych doświadczeń i kultywowanie towarzyszącej im wiedzy kolejnym pokoleniom stało się czymś oczywistym, można by rzec – naturalnym. Dziś jednak ta transmisja wiedzy i umiejętności często jest przerywana poprzez zawłaszczanie i ziemi i tego co ona rodzi: jedno i drugie, stając się dobrem prywatnym, poddawane jest wyjątkowo stresogennemu użytkowaniu, ze szkodą dla ludzi i otoczenia. Celem podjętej tu analizy jest nakreślenie ryzyka i skutków odbierania jednostkom i wspólnotom prawa do dysponowania zasobami i spontanicznie nabytą wiedzą. Problem nie jest ograniczony do konkretnego miejsca czy państwa, a świadomość skutków powinna interesować teoretyków i praktyków, zwłaszcza pełniących funkcje decyzyjne.
Bibliografia
Babik M., Rola reżimów regionalnych w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludów rdzennych i społeczności tradycyjnych – przykład Afrykańskiej Regionalnej Organizacji Własności Intelektualnej (ARIPO), „Studia Prawnicze” 2019, nr 2(218).
Delgado G.C., Biopiracy and Intellectual Property as the Basis for Biotechnological Development: The Case of Mexico, „International Journal of Politics, Culture, and Society” 2002 (Winter), t. 16, nr 2.
Pastuszko R., Land grabbing. Podstawowe zagadnienia prawne, „Studia Iuridica Lublinensia” 2017, t. XXVI, 1.
Shiva V., Biopirateria, il saccheggio della natura e dei saperi indigeni, Napoli 1990.
Shiva V., Il mondo sotto brevetto, Milano 2002.
Świerk K., Bioprospekcja, biopiractwo i wiedza tubylcza. Przykłady z Ameryki Łacińskiej, http://www.academia.edu/5488948/Bioprospekcja_biopiractwo_i_wiedza_tubylcza._Przyk% C5%82ady_z_Ameryki_%C5%81aci%C5%84skiej.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Piotr Krajewski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 285
Liczba cytowań: 0