Odpowiedzialność za przestępstwo z art. 141 § 1 Kodeksu karnego popełnione za granicą w świetle wymogu podwójnej karalności
DOI:
https://doi.org/10.12775/SIT.2022.002Słowa kluczowe
służba w obcym wojsku, odpowiedzialność za przestępstwa popełnione za granicą, wojskowe prawo karne, przestępstwa przeciwko obronności, przestępstwa wojskoweAbstrakt
Kwestia odpowiedzialności za przestępstwa popełnione za granicą może nastręczać wielu trudności w konkretnych przypadkach. Przykładów tych trudności dostarcza art. 141 § 1 k.k. Czyn ten co do zasady nie będzie spełniał warunku podwójnej karalności, natomiast pociągnięcie jego sprawcy na podstawie obostrzonej zasady przedmiotowej budzi tak wiele wątpliwości, że można stwierdzić brak możliwości zastosowania polskiej ustawy karnej również na tej podstawie. Kryminalizacja czynu, który ze swojej istoty najczęściej jest popełniany za granicą, przy jednoczesnym braku możliwości jego ścigania, wydaje się błędem ustawodawcy. Jednak przegląd literatury przedmiotu wskazuje na nikłe zainteresowanie tym problemem. Należy też zauważyć, że wiele przepisów rozdziału Kodeksu karnego poświęconego przestępstwom przeciwko obronności nie przystaje do obecnej sytuacji, kiedy Polska jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, a armia jest w pełni zawodowa.
Bibliografia
Czermińska M., Swoboda przepływu osób w Unii Europejskiej a prawa i wolności człowieka. Zasada wolności migracyjnej, „Krakowskie Studia Międzynarodowe” 2013, nr 2.
Duda J., Odpowiedzialność karna za obrót narkotykami poza granicami Polski (artykuł polemiczny), „Czasopismo Prawa Karnego i Nauk Penalnych” 2017, z. 1.
Falkiewicz A., Glosa do wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku z dnia 6 lutego 2014 r., sygn. VIII Ka 790/13, „Prokuratura i Prawo” 2017, nr 12.
Kodeks karny. Część ogólna, t. 1: Komentarz do art. 53 – 116, red. W. Wróbel, A. Zoll, Warszawa 2016.
Kodeks karny. Część szczególna, t. 1, red. M. Królikowski, R. Zawłocki, Warszawa 2017.
Kodeks karny. Część szczególna. Komentarz, red. J. Giezek, Warszawa 2014.
Kodeks karny. Komentarz, red. M. Filar, Warszawa 2014.
Kodeks karny. Komentarz, red. V. Konarska-Wrzosek, Warszawa 2016.
Konaszczuk W., Tokarski M., Uzawodowienie służb mundurowych w Unii Europejskiej na przykładzie Sił Zbrojnych RP, „Studia Iuridica Lublinensia” 2015, vol. 24, nr 1.
Koredczuk J., Odpowiedzialność karna obywatela polskiego za służbę w obcym wojsku w świetle polskich XX-wiecznych kodyfikacji karnych, w: Wojna i pokój. Wybrane zagadnienia prawno-historyczne, red. E. Kozerska, P. Sadowski, A. Szymański, Opole 2013.
Koziej S., Bezpieczeństwo: istota, podstawowe kategorie i historyczna ewolucja, „Bezpieczeństwo Narodowe” 2011, nr 18.
Królikowski M., Zawłocki R., Prawo karne, Warszawa 2016.
Kuczyńska H., Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2011 r., sygn. IV K.K. 267/11, „Prokuratura i Prawo” 2013, nr 3.
Majer P., W poszukiwaniu uniwersalnej definicji bezpieczeństwa wewnętrznego, „Przegląd Bezpieczeństwa Wewnętrznego” 2012, nr 7.
Misja jest święta, http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/27472.
Pokruszyński W., Współczesne bezpieczeństwo narodowe, „Kultura i Polityka: Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie” 2009, nr 5.
Przyjemski S.M., Powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej a służba obywatela polskiego w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej (uregulowania konstytucyjne, ustawowe i wykonawcze), „Wojskowy Przegląd Prawniczy” 2007, nr 4.
Siemiątkowski P., Rozdział I: Obszar, problematyka i interdyscyplinarność badań nad bezpieczeństwem w polskim dyskursie naukowym, w: Współczesne wyzwania polityki bezpieczeństwa państwa, red. Z. Polcikiewicz, P. Siemiątkowski, P. Tomaszewski, Toruń 2019.
Służba w obcej armii. Jak to wygląda w praktyce, https://www.rp.pl/mundurowi/art9508231-sluzba-w-obcej-armii-jak-to-wyglada-w-praktyce.
Stańczyk J., Formułowanie kategorii pojęciowej bezpieczeństwa, Poznań 2017.
System Prawa Karnego, t. 2: Źródła prawa karnego, red. T. Bojarski, Warszawa 2011.
System Prawa Karnego, t. 8: Przestępstwa przeciwko państwu i dobrom zbiorowym, red. L. Gardocki, Warszawa 2013.
Warylewski J., Prawo karne. Część ogólna, Warszawa 2007.
Wróbel W., Zoll A., Prawo karne. Część ogólna, Kraków 2011.
Wygoda J., Odpowiedzialność karna za podjęcie służby wojskowej w obcej armii bez zezwolenia, „Wojskowy Przegląd Prawniczy” 2018, nr 3.
Zając D., Odpowiedzialność za czyny popełnione za granicą, Kraków 2017.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Janusz Bojarski
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 542
Liczba cytowań: 0