Praca ponadwymiarowa w zatrudnieniu niepełnoetatowym
DOI:
https://doi.org/10.12775/SIT.2022.27Słowa kluczowe
zatrudnienie niepełnoetatowe, praca ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, pracownik; pracodawcaAbstrakt
Artykuł dotyczy pracy ponadwymiarowej w zatrudnieniu niepełnoetatowym. Problematykę tę reguluje art. 151 § 5 k.p., zgodnie z którym strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia jak za nadgodziny. Przytoczona regulacja nie jest kompleksowa i jednoznaczna, co w konsekwencji przyczynia się do powstawania sporów interpretacyjnych, które z kolei wpływają niekorzystnie na praktykę stosowania zatrudnienia niepełnoetatowego. W związku z tym w opracowaniu proponuje się wprowadzenie zmian do art. 151 § 5 k.p. – z jednej strony całkowite uniezależnienie prawa do dodatku za pracę ponadwymiarową od woli stron stosunku pracy poprzez wprowadzenie przepisu wyraźnie przewidującego, że pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do dodatku za każdą godzinę pracy ponadwymiarowej, z drugiej strony natomiast – nałożenie na pracownika i pracodawcę obowiązku ustalenia w umowie o pracę maksymalnej liczby godzin pracy ponadwymiarowej z jednoczesnym jednak zastrzeżeniem, że brak odniesienia w umowie do tej kwestii jest równoznaczny z dopuszczalnością świadczenia pracy ponadwymiarowej do pełnego etatu.
Bibliografia
Bąk E., Elastyczne formy zatrudnienia, Warszawa 2006, Legalis.
Bury B., Praca w godzinach nadliczbowych jako obowiązek pracownika, Warszawa 2011.
Florczak I., Wybrane płaszczyzny uelastycznienia zatrudnienia, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne” 2015, nr 3.
Hajn Z., Wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w niepełnym czasie pracy w godzinach wykraczających poza umówiony czas a zasada równego traktowania w zatrudnieniu, w: Wynagrodzenie za pracę w warunkach społecznej gospodarki rynkowej i demokracji, red. W. Sanetra, Warszawa 2009.
Kowalczyk M., Dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony w umow- ie wymiar czasu pracy, „Monitor Prawa Pracy” 2010, nr 4.
Kozioł-Brączkowska E., Czas pracy – praktyczne problemy związane z nową regulacją kodeksową, „Monitor Prawa Pracy” 2004, nr 11, Legalis.
Kwecko-Podświadek A., Prawo pracownika do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, Warszawa 2020, Lex.
Latos-Miłkowska M., Ochrona interesu pracodawcy, Warszawa 2013.
Latos-Miłkowska M., Tendencje rozwoju przepisów o czasie pracy wobec prognoz gospodarczych i społecznych, w: Czynnik czasu w nowej gospodarce. W jakim kierunku zmierzamy?, red. H. Strzemińska, M. Bednarski, Warszawa 2014.
Liszcz T., Prawo pracy, Warszawa 2020.
Nycz T., Czas pracy od 1 stycznia 2004 r., Kraków–Tarnobrzeg 2004.
Nycz T., Pojęcie pracy w godzinach nadliczbowych, „Monitor Prawa Pracy” 2004, nr 8.
Patulski A., Nietypowe formy zatrudnienia. Elastyczność czy stabilizacja? Część 1, „Monitor Prawa Pracy” 2008, nr 2.
Patulski A., Nietypowe formy zatrudnienia. Elastyczność czy stabilizacja? Część 2, „Monitor Prawa Pracy” 2008, nr 3.
Piątkowski J., Prawo pracy i zabezpieczenia społecznego. Suplement, Toruń 2004.
Pisarczyk Ł., Komentarz do art. 151 k.p., w: Kodeks pracy. Komentarz, red. L. Florek, Warszawa 2017, Lex.
Rączka K., Czas pracy, w: System prawa pracy, t. 3: Indywidualne prawo pracy. Część szczegółowa, red. K.W. Baran, M. Gersdorf, K. Rączka, Warszawa 2021, Lex.
Rączka K., Praca w godzinach nadliczbowych, w: System prawa pracy, t. 3: Indywidualne prawo pracy. Część szczegółowa, red. K.W. Baran, M. Gersdorf, K. Rączka, Warszawa 2021, Lex.
Rączka K., Praca w godzinach nadliczbowych w znowelizowanym kodeksie pracy, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne” 2004, nr 1.
Sobczyk A., Komentarz do art. 151 k.p., w: Kodeks pracy. Komentarz, red. A. Sobczyk, Warszawa 2020, Legalis.
Sobczyk A., Zasady prawnej regulacji czasu pracy, Warszawa 2005.
Stefański K., Elastyczny czas pracy, Warszawa 2016.
Stefański K., Godziny nadliczbowe pracowników niepełnoetatowych, w: Czas pracy, red. Z. Góral, Warszawa 2013, Lex.
Stefański K., Komentarz do art. 151 k.p., w: Kodeks pracy. Komentarz. Tom II. Art. 114-3045, red. K.W. Baran, Warszawa 2020.
Stefański K., Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, w: System prawa pracy, t. 10: Międzynarodowe publiczne prawo pracy. Standardy europejskie, red. K.W. Baran, Warszawa 2020, Lex.
Surdykowska B., Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy, „Zeszyty Prawnicze UKSW” 2008, nr 1.
Suzdorf J., Praca w niepełnym wymiarze czasu, cz. 1, „Służba Pracownicza” 2007, nr 10.
Świątkowski A., Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2006.
Świątkowski A., Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2018, Legalis.
Wąż P., Problem pracy ponad niepełny wymiar wynikający z umowy o pracę, „Monitor Prawa Pracy” 2009, nr 11.
Wratny J., Nietypowe formy zatrudnienia w perspektywie polskiego prawa pracy, w: Deregulacja polskiego rynku pracy, red. K.W. Frieske, Warszawa 2003.
Wratny J., Zatrudnienie w niepełnym wymiarze na tle zmian regulacji prawnej czasu pracy, „Polityka Społeczna” 2015, nr 4.
Wratny J., Z problematyki prawnej zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, w: Przemiany prawa pracy. Od kodyfikacji do współcz- esności. Księga jubileuszowa w siedemdziesięciolecie urodzin Profesor Teresy Liszcz, red. A. Kosut, W. Perdeus, „Studia Iuridica Lublinensia” 2015, nr 3 (vol. XXIV).
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Beata Rutkowska, Jagoda Jaskulska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 313
Liczba cytowań: 0