Lista Skarbów Dziedzictwa – niepotrzebna forma ochrony zabytków?
DOI:
https://doi.org/10.12775/SIT.2021.022Słowa kluczowe
Lista Skarbów Dziedzictwa, zabytki, ochrona zabytków, dziedzictwo kultury, prawo ochrony zabytkówAbstrakt
Analizując zmiany polskiego prawa, poświęconego ochronie dziedzictwa kultury, można odnieść wrażenie, że ustawodawca konsekwentnie dąży do zapewnienia wzmożonej i efektywnej ochrony zabytków poprzez stopniowe poszerzanie katalogu form ich ochrony. Możliwe prawne formy ochrony są uregulowane w Ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a stosunkowo nowym rozwiązaniem jest wpis na Listę Skarbów Dziedzictwa, wprowadzony nowelizacją z 2016 r. Lista jednak od samego początku budzi wiele kontrowersji, a jej geneza ma dwojakie korzenie. Z jednej strony jest odpowiedzią na jeden z podstawowych problemów systemu ochrony zabytków w Polsce, czyli sui generis dyskryminację zabytków ruchomych, a z drugiej - powołanie do życia Listy Skarbów Dziedzictwa było efektem sporów, które przez wiele lat toczyły się między muzealnikami, konserwatorami i historykami sztuki a Fundacją Czartoryskich z powodu wypożyczania obrazu Leonarda da Vinci Dama z łasiczką na wystawy za granicą. Snując rozważania dotyczące Listy Skarbów Dziedzictwa, należy się zastanowić, jak kształtuje się funkcjonowanie Listy w praktyce oraz czy na pewno jest to forma potrzebna w naszym systemie prawnej ochrony zabytków.
Bibliografia
Dobosz P., Ewoluujące prawne formy ochrony zabytków w Polsce, w: Prawo ochrony zabytków, red. K. Zeidler, Warszawa–Gdańsk 2014.
Dobosz P., Koncepcja Listy Skarbów Dziedzictwa w systemie prawa ochrony zabytków w Polsce, w: Kultura w praktyce. Zagadnienia prawne, t. 2: Wokół problematyki prawnej zabytków i rynku sztuki, red. A. Jagielska-Burduk, W. Szafrański, Poznań 2013.
Ginter A., Michalak A., Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komentarz, Warszawa 2016.
Górska A., Glosa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 maja 2016 roku (sygn. akt Kp 2/15, OTK ZU nr A/2016, poz. 23), „Santander Art & Culture Law Review” 2017, nr 1(3).
Kowalska E., Własność zabytku a dyskrecjonalna władza konserwatorska, Gdańsk 2018.
Lizak A., Czy potrzebne są nowe formy ochrony zabytków? Wybrane uwagi w kontekście utworzenia Listy Skarbów Dziedzictwa, „Nowa Muzeologia” 2017, t. 2.
Lizak A., Glosa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 maja 2016 roku (sygn. akt Kp 2/15, OTK ZU nr A/2016, poz. 23), „Santander Art and Culture Law Review” 2017, nr 1(3).
Morawski L., Główne problemy współczesnej filozofii prawa. Prawo w toku przemian, Warszawa 2000.
Pruszyński J., Dziedzictwo kultury Polski. Jego straty i ochrona prawna, t. 1, Kraków 2001.
Zalasińska K., Zeidler K., Wykład prawa ochrony zabytków, Warszawa–Gdańsk 2015.
Zeidler K., Hard cases we współczesnej filozofii prawa, w: K. Zeidler, Restytucja dóbr kultury ze stanowiska filozofii prawa. O trudnych przypadkach na granicy kultury i prawa, Warszawa 2011.
Zeidler K., Ograniczenia prawa własności w świetle sporu liberalizmu z komunitaryzmem, „Gdańskie Studia Prawnicze” 2016, t. 36.
Zeidler K., Opinia prawna w zakresie konstytucyjności przepisów ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o muzeach odnośnie do regulacji wprowadzającej Listę Skarbów Dziedzictwa przygotowana dla Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie.
Zeidler K., Marcinowska M. (red.), Dekret Rady Regencyjnej z 1918 r. o opiece nad zabytkami kultury i sztuki z komentarzem, czyli eseje o prawie ochrony dziedzictwa kultury, Gdańsk 2017.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Aleksandra Guss
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 2116
Liczba cytowań: 0