Uniwersytety ludowe wobec wyzwań antropocenu – o rezultatach projektu „Uczenie podstaw ekologii w grundtvigiańskim stylu”
DOI:
https://doi.org/10.12775/RA.2021.010Słowa kluczowe
pedagogika grundtvigiańska , uniwersytety ludowe, antropocen, ekologiaAbstrakt
Przedmiotem analiz i refleksji są rezultaty projektu „Uczenie podstaw ekologii w grundtvigiańskim stylu”, który był realizowany w latach 2017–2020 ze środków programu Erasmus+ przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno” we współpracy z 6 partnerami z: Polski, Bułgarii, Szwajcarii, Niemiec i Danii. Celem projektu było zastosowanie pedagogiki grundtvigiańskiej we współczesnej edukacji dorosłych w kontekście wyzwań antropocenu. W wyniku przeprowadzonych działań okazało się, że uniwersytety ludowe mogą mieć wkład w przywracanie utraconych ekosystemów i przyczynić się do rewizji priorytetów i wartości leżących u podstaw cywilizacji XXI wieku.
Bibliografia
Bińczyk E. (2018), Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu, PWN, Warszawa.
Bińczyk E. (2020), Ludzkości opłaca się przetrwanie, „Polityka”, nr 43(3284).
Maliszewski T., Rosalska M. (red.) (2016), Uniwersytety ludowe. Pomiędzy starymi i nowymi wyzwaniami, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń.
Maliszewski T. (2003), Uniwersytety ludowe na ziemiach polskich w XX stuleciu, [w:] Uniwersytet ludowy – szkoła dla życia, Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Wieżyca.
Nobelmann M., Smuk-Stratenwerth E. (red.) (2020), Jak uczyć w grundtvigiańskim stylu? Materiały z trzech kursów dla nauczycieli w Polsce, Danii i w Niemczech, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno”, Grzybów.
Smuk-Stratenwerth E. (2020), Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie. Perspektywa autoetnograficzna, „Rocznik Andragogiczny”, t. 27.
Smuk-Stratenwerth E., Apostolov A., Maliszewski T., Nobelmann M., Tokarska B. (red.) (2019), Uniwersytety ludowe wobec wyzwań antropocenu. Jak i czego uczyć w XXI wieku?, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno”, Grzybów.
Smuk-Stratenwerth E., Maliszewski T., Tokarska B. (red.) (2020), Uczyć agroekologii w grundtvigiańskim stylu. Przewodnik metodyczny, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno”, Grzybów.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2021 Rocznik Andragogiczny
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 428
Liczba cytowań: 0