Chrześcijańskie doświadczenie duchowe Sługi Bożej s. Leonii Nastał
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2008.028Abstrakt
W nauczaniu teologicznym chrześcijańskie doświadczenie duchowe jest aktem lub sumą aktów, za pomocą których człowiek ujmuje siebie w relacji do objawiającego się Boga. W odróżnieniu od ogólnie pojętego doświadczenia religijnego, chrześcijańskie doświadczenie duchowe aktualizuje się przez Chrystusa w Kościele. Dlatego też sakramentalna komunia z Chrystusem jest podstawą chrześcijańskiego doświadczenia duchowego. Doświadczenie to ma charakter indywidualny, jednak zawsze posiada też wymiar eklezjalno-wspólnotowy. Siostra Leonia Nastał przez dar kontemplacji pośród codziennych zwyczajnych zajęć odkryła prawdę o kochającym Bogu. W sposób szczególny doświadczyła Jego miłości i zjednoczenia z Nim. Aby osiągnąć ten stan ducha, należy przyjąć własną małość, ułomność, ale jednocześnie w pełni zaufać Bogu, pokornie zatapiając się w Jego miłości. Takie doświadczenie duchowe zdaniem s. Leonii prowadzi do niemowlęctwa duchowego. Siostra Nastał jest polską mistyczką. Na polecenie spowiednika ks. Kazimierza Schmelzera spisywała w latach 1934–1939 swoje przeżycia duchowe, pozostawiając po sobie osiem zeszytów, które dziś są nazwane „Dziennikiem duchowym”. Zachowały się też 352 listy, jednak do druku oddano tylko te, które mają ścisły związek z „Dziennikiem duchowym” lub obrazują życie duchowe Służebnicy Bożej. „Dziennik duchowy” i „Listy” stanowią cenny dar dla tych, którzy poszukują drogi do nieba, realizując swe powołanie w doświadczeniu chrześcijańskim.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 470
Liczba cytowań: 0