Moralny wymiar sakramentu chrztu w świetle encykliki Lumen fidei papieża Franciszka
DOI :
https://doi.org/10.12775/TiCz.2017.027Mots-clés
chrzest, Lumen fidei, FranciszekRésumé
Chrzest święty – pierwszy z sakramentów, jaki człowiek przyjmuje w swoim życiu, stanowi fundament całej chrześcijańskiej egzystencji i wprowadza (wtajemnicza) w życie wiary. Pociąga za sobą zatem konsekwencje o charakterze moralnym, czyli wpływa i warunkuje osobowe życie chrześcijanina jako podmiotu wolnego, świadomego i odpowiedzialnego, który kieruje się w stronę dobra. Można więc mówić o moralnym wymiarze sakramentu chrztu świętego, na co wskazał papież Franciszek w swojej pierwszej encyklice Lumen fidei: „Człowiek otrzymuje w chrzcie naukę, którą ma wyznawać, oraz konkretną formę życia, która wymaga zaangażowania całej jego osoby i kieruje go w stronę dobra” (nr 41). Franciszek akcentuje, że chrzest święty jest sakramentem wiary. Poszukiwanie dobra jest kategorią moralną. Dotyczy osoby jako podmiotu wolnego, świadomego i odpowiedzialnego, która podejmując decyzje, dokonując wyboru Chrystusa, odpowiadając na dar nowego życia w Chrystusie, w wolności poszukując prawdy, kieruje się ku dobru. Przyjęcie chrztu ma wymiar fundamentalny dla chrześcijańskiej egzystencji, jest bowiem realizacją samej istoty bycia chrześcijaninem – niesie z sobą odrodzenie, które otwiera drogę naśladowania Chrystusa.
Références
Hadalski J., Osobotwórczy charakter chrztu, Kraków 2006.
Kreeft P., Sakrament chrztu i bierzmowania, Warszawa 2011.
Misiurek J., Wiara i sakramenty w życiu duchowym, Częstochowa 2013.
Nagórny J., Sakramenty w życiu moralnym chrześcijanina, Lublin 2011.
Olejnik S., Teologia moralna życia osobistego, Włocławek 1999.
Piegsa J., Człowiek – istota moralna. Religijne podstawy moralności. Wiara – nadzieja – miłość. Tom II, Opole 2002.
Przybyłowski J., Chrzest w praktyce duszpasterskiej, „Studia Włocławskie” 17(2015), s. 223-236.
Santantoni A., Iniziazione cristiana: concetto e realtà, w: Corso di morale. 5 – Liturgia. Etica della religiosità, red. T. Goffi, G. Piana, Brescia 1995, s. 123-160.
Téléchargements
Publié-e
Comment citer
Numéro
Rubrique
Licence
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 5945
Number of citations: 0