Feminizm prawdziwy, czyli o nowym feminizmie Jana Pawła II
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2014.067Słowa kluczowe
nowy feminizm, stary feminizm, gender, feminizmAbstrakt
Artykuł pod tytułem „Feminizm prawdziwy, czyli o nowym feminizmie Jana Pawła II” ma przybliżyć, czym jest nowy feminizm. Dziś feminizm bywa negatywnie odbierany. Właściwie rozumiany feminizm przynosi wiele korzyści kobietom i mężczyznom. Autorka rozpoczyna od genezy samego feminizmu. Podaje kilka definicji oraz krótką historię. Wprowadza w świat feminizmu. Wspomina także krótko o feminizmie teologicznym. Następnie definiuje, czym jest nowy feminizm. Korzysta tu z nowej definicji feminizmu, która znajduje się w encyklice Evangelium Vitae Jana Pawła II. W kolejnych punktach dokonuje rozróżnienia między nowym feminizmem a feminizmem starym. Podkreśla, jak wiele złego przynosi błędnie rozumiany feminizm. Konfrontuje nowy feminizm także z ideologią gender. Nie można bowiem identyfikować nowego feminizmu z tą ideologią. Autorka podkreśla potrzebę realizowania założeń nowego feminizmu, który docenia „geniusz kobiet” i zakłada współpracę mężczyzn i kobiet. Oni bowiem razem tworzą nowy feminizm. Uwypukla niebezpieczeństwo odrzucenia starego feminizmu. Dzisiejsze pokolenie wiele dobrego mu zawdzięcza. Wszystko to autorka czyni na podstawie analizy pism Jana Pawła II, którego można nazwać prekursorem nowego feminizmu.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1888
Liczba cytowań: 0