Od redakcji
Schlagworte
Teologia i Człowiek, TiCz, Rok JubileuszowyAbstract
Pierwszy numer kwartalnika „Teologia i Człowiek” w Roku Jubileuszowym 2025 otwierają dwa artykuły poświęcone problematyce obchodzonego Jubileuszu Wcielenia Syna Bożego. W pierwszym z nich, ks. Dariusz Kotecki dokonuje egzegezy kanonicznej tekstu z Księgi Kapłańskiej (26,11–13), stanowiącego jedną z obietnic związanych z przestrzeganiem przepisów roku szabatowego i jubileuszowego (Kpł 26,3–13). Autor dowodzi, że każdy jubileusz chrześcijański – zarówno ten obecnie trwający, jak i te, które nastąpią – jest przede wszystkim celebracją pamięci o spełnionej w Jezusie Chrystusie obietnicy Boga. Natomiast ks. Janusz Szulist prezentuje przesłanie społeczne Roku Jubileuszowego 2025 zawarte w nauczanie papieża Franciszka. Istotną konsekwencją obchodzenia Jubileuszu jest wykształcenie postaw prospołecznych jednostki, takich jak cierpliwość czy gościnność. Rzecz jasna, przesłanie Roku Jubileuszowego wychodzi również poza postawy jednostkowe. Stąd papież Franciszek zachęca do intensyfikacji wysiłków na rzecz pokoju, utożsamianego w istocie ze sprawiedliwością społeczną. Punktem wyjścia wszelkich procesów pokojowych jest uznanie niepodważalności godności osobowej i praw człowieka, w tym nade wszystko prawa do życia. Sprawiedliwe relacje między państwami wyrażają się także w zaniechaniu stosowania przemocy, podjęciu dialogu dyplomatycznego oraz niwelowaniu nierówności powstałych na gruncie długu ekologicznego.
(Fragment "Od redakcji")
Downloads
Veröffentlicht
Zitationsvorschlag
Ausgabe
Rubrik
Lizenz

Dieses Werk steht unter der Lizenz Creative Commons Namensnennung - Keine Bearbeitungen 4.0 International.
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 8
Number of citations: 0