Od redakcji
Mots-clés
Teologia i Człowiek, TiCz, średniowieczna dysputa teologiczno-filozoficzna, Simon Weil, nadużycia duchowe, diecezja chełmińska, lektorat, liturgia, Kościół domowy, teologia ludzkiego ciała wg Angelo ScoliRésumé
"
Drugi numer naszego kwartalnika w 2024 roku rozpoczyna opracowanie ks. Wojciecha Barana, w którym została omówiona kwestia dyspensy od ślubów zakonnych, zawarta w jednym ze średniowiecznych manuskryptów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej i podjęta niegdyś przez Benedykta Hessego z Krakowa. Opierając się na myśli Tomasza z Akwinu, Hesse twierdził, że nie ma możliwości dyspensowania mnicha od trzech ślubów zakonnych. Choć ów problem badawczy dotyczy bezpośrednio późnego średniowiecza, to jednak jego istota w odniesieniu do życia monastycznego i zakonnego w Kościele pozostaje wciąż aktualna.
W świat średniowiecznej dysputy filozoficzno-teologicznej wprowadza nas również ks. Łukasz Libowski, szukając odpowiedzi na pytanie, jak postrzegali człowieka wiktoryni żyjący w podparyskim opactwie św. Wiktora. Złoty okres rozwoju ich wysokiej kultury intelektualnej i duchowej przypada na wiek XII. Autor – odnosząc się do dzieł Hugona ze św. Wiktora, który stał na czele platońsko-augustyńskiej szkoły wiktorynów i którego idee rozwijali wiktoryni kolejnych generacji – przedstawia człowieka jako homo dynamicus (byt dynamiczny) i omawia owe wymiary ludzkiego dynamizmu w perspektywie scholastycznej.
Do średniowiecznej tradycji chrześcijańskiej, ujmującej człowieka w odniesieniu do Boga i stworzonego przezeń świata, nawiązuje także artykuł Katarzyny Górczyńskiej-Sady, stanowiący próbę filozoficzno-teologicznej interpretacji koncepcji ludzkiej duszy na podstawie pism Simon Weil". [fragment "Od redakcji"]
Téléchargements
Publié-e
Comment citer
Numéro
Rubrique
Licence
Cette œuvre est sous licence Creative Commons Attribution - Pas de Modification 4.0 International.
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 39
Number of citations: 0