Aula liturgiczna: ku ponownemu odkrywaniu teologiczno-liturgicznego sensu
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2013.037Palabras clave
aula liturgiczna, architektura, liturgiaResumen
Wydaje się, że architektura sakralna, zarówno w świecie, w Europie, jak i u nas w Polsce, wciąż przeżywa kryzys. Dotyczy on w dużej mierze przede wszystkim wnętrz naszych kościołów, w tym ukształtowania i wyposażenia auli liturgicznych. Gdy pytamy, dlaczego nie podobają się nam współczesne kościoły, często pada odpowiedź, że w nowo projektowanych wnętrzach dominuje zbyt „użytkowy” styl. W opracowaniu odwołano się do biblijnej i patrystyczno-teologicznej wymowy strefy liturgii słowa (czyli ambony) oraz strefy liturgii Ofiary (czyli ołtarza), aby – niejako na nowo – odkryć ich sens i symbolikę we wnętrzu sakralnym. Owa symbolika, ściśle związana z liturgicznymi funkcjami tych elementów auli liturgicznej, swoimi korzeniami sięga Pisma Świętego, zaś w epoce patrystycznej i w wiekach średnich została rozwinięta i pogłębiona. I choć czasem – zwłaszcza w epoce średniowiecza – była to bardziej wykładnia alegoryczna, niż symboliczna, tym niemniej wywarła ona pozytywny wpływ na architekturę sakralną minionych czasów.
Descargas
Publicado
Cómo citar
Número
Sección
Licencia
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 615
Number of citations: 0