Gerhard Lohfink – życie, twórczość i recepcja w Polsce
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2008.023Resumen
W 2006 r. staraniem wydawnictwa „W drodze” ukazały się na rynku polskim trzy dzieła Gerharda Lohfinka, znanego niemieckiego egzegety Nowego Testamentu. Liczący się na polu współczesnej teologii autor stał się tym samym bardziej dostępny szerszemu gronu czytelników w Polsce. Poczytność jego książek, tłumaczenia na wiele języków, przywoływanie jego opracowań w źródłach wielu dzieł teologów i biblistów, zarówno w Polsce, jak i za granicą, wreszcie wrażliwość na współczesne problemy Kościoła, a przede wszystkim udział w wielu ważnych dla współczesnej teologii dyskusjach sprawiają, że twórczość teologiczna i egzegetyczna G. Lohfinka jest niezwykle aktualna, godna odnotowania i szerszego omówienia. Celem niniejszego artykułu, uwzględniając ograniczone ramy prezentacji, jest zasygnalizowanie najważniejszych dzieł i obszarów tematycznych myśli teologicznej G. Lohfinka. Jako że teologia tybińskiego egzegety splata się w sposób niezmiernie istotny z elementami biografii, stąd wskazane w tytule dwa elementy: życie i twórczość nie są i nie mogą być zaprezentowane w separacji, ale łączą się tam, gdzie jego teologia łączy się z egzystencjalnymi decyzjami. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na aktualność myśli niemieckiego egzegety na polskim obszarze teologicznym, a stąd wynika trzeci punkt – recepcja w Polsce. Opracowanie zamyka bibliografia dzieł Lohfinka, która jest nie tylko podsumowaniem jego dotychczasowego dorobku, ale ponadto wyraża intencję, aby niniejsze opracowanie mogło stać się narzędziem pracy dla tych wszystkich, którzy zechcieliby bliżej zapoznać się z twórczością tybińczyka.
Descargas
Publicado
Cómo citar
Número
Sección
Licencia
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Stats
Number of views and downloads: 608
Number of citations: 0