Editorial
Keywords
Teologia i Człowiek, bł. kard. Stefan Wyszyński, Zapiski więzienne, katolicka nauka społeczna, grzech, Boże miłosierdzie, COVID-19, homo pandemicus, liturgia Kościoła, związki między filozofią a teologiąAbstract
12 września br. odbyła się długo oczekiwana beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. To doniosłe wydarzenie stało się okazją do wielu publikacji przypominających życie i dokonania wielkiego Prymasa Tysiąclecia. Upamiętnienia osoby nowego Błogosławionego nie mogło zabraknąć również na łamach naszego kwartalnika.
Szczególnie trudne i bolesne doświadczenia związane z uwięzieniem w latach 1953–1956 Księdza Kardynała przypomina ks. Rafał Bednarczyk, który z Zapisków więziennych wydobywa ślady świętości prymasa Wyszyńskiego. Są nimi dyscyplina pracy i modlitwy, więź z Matką Najświętszą, heroizm przebaczania, pokora wobec woli Boga i wierność misji kapłańskiej. Natomiast ks. Ryszard Ficek – na tle ideologii liberalnego kapitalizmu i ideologicznych koncepcji nawiązujących do idei socjalistycznych – prezentuje personalistyczną koncepcję życia społecznego w myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Katolicką nauką społeczną zajmuje się również ks. Janusz Szulist w opracowaniu przedstawiającym realizm działalności politycznej w nauczaniu papieża Franciszka. Z kolei ks. Wojciech Cichosz, także opierając się na nauczaniu papieskim Franciszka oraz św. Jana Pawła, zastanawia się – głównie z myślą o współczesnej młodzieży – co proponuje Chrystus na płaszczyźnie moralności i etyki?
Pragnienie wierności misji kapłańskiej, jaka cechowała błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, znalazło się u podstaw obowiązującego od 1 października 2021 roku dokumentu Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia. Dla Jolanty Kurosz i ks. Tomasza Wielebskiego stał się on bodźcem do postawienia fundamentalnego pytania, jak powinna wyglądać formacja pastoralnoteologiczna kleryków w seminariach w Polsce.
Problematyka teologicznopastoralna jest też zawarta w artykule ks. Zbigniewa Zarembskiego, który opisuje wciąż aktualne i potrzebne, miłosierne towarzyszenie Kościoła człowiekowi grzesznemu, głównie poprzez sprawowanie sakramentów świętych i głoszenie słowa Bożego. Podobnie, ludzkiej grzeszności i Bożego miłosierdzia dotyczy tekst ks. Dariusza Kwiatkowskiego, przywołujący praktyki pokutne za grzechy duchownych, przewidziane w najstarszych irlandzkich księgach pokutnych z V i VI wieku. Autor podkreśla, że pomimo surowości nadawanych wówczas pokut, w analizowanych przez niego tekstach źródłowych można dostrzec troskę Kościoła o zbawienie każdego człowieka i ufność w Boże miłosierdzie.
Wciąż aktualny – niestety – problem pandemii po raz kolejny podejmuje ks. Krzysztof Jaworski. Autor słusznie zauważa, że pandemia COVID-19 dotknęła ludzkość nie tylko w wymiarze biologicznym, lecz również w aspekcie psychologicznym i duchowym, kształtując w ludziach specyficzny światopogląd i zmuszając ich do określonych zachowań. W ten sposób ukształtował się nowy paradygmat antropologiczny zwany homo pandemicus. Autor podejmuje próbę zdefiniowania podstaw filozofii pandemii.
Dwa kolejne artykuły, które proponujemy naszym Czytelnikom, to opracowania międzydziedzinowe. Ks. Tomasz Dutkiewicz i ks. Daniel Brzeziński ukazują związki zachodzące pomiędzy refleksją filozoficzną, podejmującą zagadnienie natury znaków oraz funkcji, jakie pełnią one w procesach ludzkiego poznania i komunikacji, i refleksją teologiczną dotyczącą świętej liturgii Kościoła. Michał Mikołajczak zaś przedstawia związki istniejące pomiędzy liturgią i dyplomacją jako najstarszą instytucją w stosunkach między państwami, wyrażaną poprzez ceremoniał, protokół i etykietę.
Pragniemy przy okazji poinformować naszych Czytelników i Autorów, że od roku 2022 zmieniamy styl bibliograficzny i cytowania na Chicago w odmianie Author-Date, obowiązujący już od dawna w zachodnich czasopismach, ale i coraz bardziej powszechniejszy w polskich periodykach. Prosimy zwłaszcza Autorów o zapoznanie się z nowymi wymaganiami edytorskimi na naszej stronie internetowej (https://apcz.umk.pl/TiCz/about/submissions).
Życzymy miłej i owocnej lektury.
Ks. Daniel Brzeziński
redaktor naczelny
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.
CC BY ND 4.0. The Creator/Contributor is the Licensor, who grants the Licensee a non-exclusive license to use the Work on the fields indicated in the License Agreement.
- The Licensor grants the Licensee a non-exclusive license to use the Work/related rights item specified in § 1 within the following fields: a) recording of Work/related rights item; b) reproduction (multiplication) of Work/related rights item in print and digital technology (e-book, audiobook); c) placing the copies of the multiplied Work/related rights item on the market; d) entering the Work/related rights item to computer memory; e) distribution of the work in electronic version in the open access form on the basis of Creative Commons license (CC BY-ND 3.0) via the digital platform of the Nicolaus Copernicus University Press and file repository of the Nicolaus Copernicus University.
- Usage of the recorded Work by the Licensee within the above fields is not restricted by time, numbers or territory.
- The Licensor grants the license for the Work/related rights item to the Licensee free of charge and for an unspecified period of time.
FULL TEXT License Agreement
Stats
Number of views and downloads: 220
Number of citations: 0