Zgromadzenie, które powstało. Realizacja życzenia Jezusa, przekazanego s. Faustynie Kowalskiej
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2018.005Słowa kluczowe
miłosierdzie, Zakon Miłosierdzia, Michał SopoćkoAbstrakt
Jednym z żądań, jakie Chrystus zawarł w orędziu przekazanym za pośrednictwem s. Faustyny Kowalskiej, było powstanie Zakonu Miłosierdzia Bożego. Jego realizacji podjął się ks. Michał Sopoćko. Oprócz publikowanych źródeł, użytych do zaprezentowania sekwencji zdarzeń, po raz pierwszy upubliczniono list ks. M. Sopoćki, w którym autor precyzuje widzenie dotyczące tej wspólnoty zawarte w „Dzienniczku” (pkt 1155–1158). Wskazuje w nim jednoznacznie, że wspólnota ta nie tylko powstała, ale i istnieje do dziś. Jej kontynuatorami są obecnie: Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego i Instytut Miłosierdzia Bożego.
Bibliografia
Congregationis religiosae votorum simplicium sub denominatione Ancillarum Misericordiae Divinae. Constitutiones, mps, AKAB, VIII 17.
Komorowska-Majewska Z., Roszko L., Wspomnienia o początkach IMB opracowane wspólnie, mps, AKAB, XXIV 7.
Komorowska Z., Wspomnienia o Księdzu Profesorze Sopoćce, mps, AKAB, XXIV 39.
Komorowska Z., Zeznania ze znanych mi faktów z życia ks. Profesora dr. Michała Sopoćki oraz wszelkich łask doznanych od Chrystusa Miłosiernego za jego wstawiennictwem, mps, AKAB, XXIV 38.
Kowalska F., Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej, Kraków 2007.
Listy świętej Siostry Faustyny, Kraków 2005.
Naborowska I., Dziennik, rps, Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Naborowska I., Notatki z dn. 13 i 20 marca 1942 r., w: Odpis Dziennika I. Naborowskiej, Archiwum Instytutu Miłosierdzia Bożego.
Pisma siostry Heleny Majewskiej, Kraków 2014.
Projekt Instytutu Konstytucji Miłosierdzia Bożego kobiet, mps, w: AAB. Roszko L., Notatki, rps, Archiwum Instytutu Miłosierdzia Bożego.
Roszko L., Zarys historii Świeckiego Instytutu Miłosierdzia Bożego [z czerwca 1988 r.], mps, Archiwum Instytutu Miłosierdzia Bożego.
Sopoćko M., Dziennik, Białystok 2010.
Sopoćko M., List z dn. 02.02.1974 r. [kopia], mps, AAB, LX 6.
Sopoćko M., List z dnia 02.02.1974 r., AAB, LX 6.
Sopoćko M., Moje wspomnienie o siostrze Jadwidze-Faustynie Osińskiej, mps, AAB, LV 11.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 649
Liczba cytowań: 0