Moralny wymiar sakramentu chrztu w świetle encykliki Lumen fidei papieża Franciszka
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2017.027Słowa kluczowe
chrzest, Lumen fidei, FranciszekAbstrakt
Chrzest święty – pierwszy z sakramentów, jaki człowiek przyjmuje w swoim życiu, stanowi fundament całej chrześcijańskiej egzystencji i wprowadza (wtajemnicza) w życie wiary. Pociąga za sobą zatem konsekwencje o charakterze moralnym, czyli wpływa i warunkuje osobowe życie chrześcijanina jako podmiotu wolnego, świadomego i odpowiedzialnego, który kieruje się w stronę dobra. Można więc mówić o moralnym wymiarze sakramentu chrztu świętego, na co wskazał papież Franciszek w swojej pierwszej encyklice Lumen fidei: „Człowiek otrzymuje w chrzcie naukę, którą ma wyznawać, oraz konkretną formę życia, która wymaga zaangażowania całej jego osoby i kieruje go w stronę dobra” (nr 41). Franciszek akcentuje, że chrzest święty jest sakramentem wiary. Poszukiwanie dobra jest kategorią moralną. Dotyczy osoby jako podmiotu wolnego, świadomego i odpowiedzialnego, która podejmując decyzje, dokonując wyboru Chrystusa, odpowiadając na dar nowego życia w Chrystusie, w wolności poszukując prawdy, kieruje się ku dobru. Przyjęcie chrztu ma wymiar fundamentalny dla chrześcijańskiej egzystencji, jest bowiem realizacją samej istoty bycia chrześcijaninem – niesie z sobą odrodzenie, które otwiera drogę naśladowania Chrystusa.
Bibliografia
Hadalski J., Osobotwórczy charakter chrztu, Kraków 2006.
Kreeft P., Sakrament chrztu i bierzmowania, Warszawa 2011.
Misiurek J., Wiara i sakramenty w życiu duchowym, Częstochowa 2013.
Nagórny J., Sakramenty w życiu moralnym chrześcijanina, Lublin 2011.
Olejnik S., Teologia moralna życia osobistego, Włocławek 1999.
Piegsa J., Człowiek – istota moralna. Religijne podstawy moralności. Wiara – nadzieja – miłość. Tom II, Opole 2002.
Przybyłowski J., Chrzest w praktyce duszpasterskiej, „Studia Włocławskie” 17(2015), s. 223-236.
Santantoni A., Iniziazione cristiana: concetto e realtà, w: Corso di morale. 5 – Liturgia. Etica della religiosità, red. T. Goffi, G. Piana, Brescia 1995, s. 123-160.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 5034
Liczba cytowań: 0