Kim są teologowie świeccy?
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2016.018Słowa kluczowe
świeccy w Kościele, teologowie świeccy, świeccy studenci teologii, nauczyciele religii, świeccy pomocnicy duszpasterscyAbstrakt
Pod wpływem Soboru Watykańskiego II i upadku komunizmu w 1989 roku nastąpił w Polsce znaczy rozwój studiów teologicznych dla świeckich. Obecnie świeccy stanowią większość z 33 tysięcy katechetów, chociaż zainteresowanie dla tych studiów w ostatnich latach zmalało. Świeccy mogliby podejmować dalsze posługi w Kościele. Powołanie to jest pewną nowością. Potrzebna jest nadal refleksja nad ich powołaniem i duchowością, a także ulepszanie ich wykształcenia i formacji.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 1285
Liczba cytowań: 0