Ajschylos, Sofokles, Eurypides. Religijność trzech tragików greckich
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2015.009Słowa kluczowe
Ajschylos, Sofokles, Eurypides, religia grecka, religijność dramatów greckich, dramat grecki, tragedie greckieAbstrakt
Klasyczny dramat grecki nie tylko dogłębnie wniknął w naturę ludzką, lecz także miał religijną treść i kontekst. Tragicy byli w pewnym stopniu teologami. Ajschylos wybierał tematy mitologiczne. Jego logiczny umysł popchnął go ku deterministycznemu fatalizmowi; jego poczucie porządku sprzyjało stałym regułom moralnym. Apollo i Atena są bardziej osobowi i bardziej przyjaźni niż Zeus. Prometeusz działa na rzecz ludzi, ale wbrew regułom świata. Akcja dramatów Sofoklesa jest bliższa życiu ludzkiemu, ale widzianemu w świetle religii. Były one naznaczone wiarą w los, utożsamiony z boską wolą, a tym samym apologetycznie usprawiedliwiony. Wierzył on, że zasady moralne i religijne są ważniejsze od polityki. Eurypides, wbrew pewnym opiniom, był osobiście religijny, nawet jeśli stawiał śmiałe pytania dotyczące cierpienia i zła. Wypowiadał krytyki pod adresem bogów, ale także deklarował zaufanie do nich i przedstawiał wybawienie przychodzące od bogów, czasem w formie cudownej. Wśród motywów greckich bliskich chrześcijaństwu możemy podkreślić ofiarę za innych. Sprawiedliwość, miłość i przebaczenie są boskie. Pytania zadawane przez wielkich tragików utorowały drogę dla odpowiedzi Ewangelii.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 2016
Liczba cytowań: 0