Kapłaństwo wspólne w celebracji Eucharystii
DOI:
https://doi.org/10.12775/TiCz.2014.059Słowa kluczowe
kapłaństwo, Eucharystia, liturgiaAbstrakt
Wierni świeccy przez chrzest zostają włączeni w kapłaństwo Chrystusa. Mówimy tu o kapłaństwie wspólnym wszystkich ochrzczonych. Jako „rodzaj wybrany, królewskie kapłaństwo, naród święty, lud nabyty” (1P 2, 9) przeznaczeni są do kultu Bożego, do świadomego i czynnego uczestnictwa w liturgii Kościoła, do współudziału w ofierze Eucharystii, do życia sakramentalnego, modlitwy, dziękczynienia, świadectwa życia i czynnej miłości. Odrodzeni w chrzcie świętym, namaszczeni Duchem Świętym jako dom duchowy i święte kapłaństwo powołani są do składania duchowych ofiar przez wszystkie chrześcijańskie uczynki. Uczestnicząc w godności kapłańskiej, która uzdalnia do składania prawdziwej ofiary, to jest Jezusa Chrystusa i łączenia z nią ofiary własnego życia, stają się przez to pośrednikami łaski i oddają prawdziwy kult Bogu. Konkretne zgromadzenie eucharystyczne objawia Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa, gdzie On jest Głową tego Ciała, zgromadzeni wierni zaś poszczególnymi członkami. W liturgii Eucharystii Chrystus wypełnia swą funkcję Głowy przez to, że gromadzi wiernych za pośrednictwem hierarchii i uświęca ich. Czyni z nich lud święty, czyli Kościół i razem z nim oddaje chwałę swemu Ojcu. Czyni to także we wspólnej modlitwie uwielbienia Boga Ojca (por. KL 83). Całe zgromadzenie w jedności z Chrystusem jest podmiotem sprawowanej liturgii Eucharystii. Liturgia jest zatem dziełem Chrystusa i Kościoła, On zaś jest głównym działającym jako jedyny Pośrednik między Bogiem i ludźmi. W liturgii Eucharystii jako wspólnej czynności całego kapłańskiego Ciała Chrystusa urzeczywistnia się kapłaństwo wspólne ludu Bożego. Wierni na mocy swego kapłaństwa wspólnego współdziałają w ofiarowaniu Eucharystii (por. KL 10). Zgromadzenie eucharystyczne urzeczywistnia kapłaństwo wspólne także przez czynne uczestnictwo w liturgii Eucharystii, wykonując zarówno wspólnie funkcje właściwe zgromadzeniu, jak również przez funkcje spełniane przez niektórych członków zgromadzenia. Żywa świadomość ludu Bożego, zgromadzonego na celebracji Eucharystii, uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa, chroni liturgię przed klerykalizacją, gdzie celebrans od początku do końca czyni wszystko. Czynne uczestnictwo w Eucharystii, wyrastające z kapłaństwa wspólnego, czyni zgromadzenie eucharystyczne żywą wspólnotą.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 521
Liczba cytowań: 0