Od redakcji
Słowa kluczowe
Teologia i Człowiek, teologia wolności, Caritas w Polsce i Niemczech, proboszcz jako ojciec parafii, niepełnosprawni w Kościele, małżeństwo w Kościele asyryjskimAbstrakt
Pierwszy numer kwartalnika „Teologia i Człowiek” w roku 2024 otwiera tekst autorstwa ks. Krzysztofa Góździa, w którym została podjęta – tak bardzo aktualna – problematyka teologii wolności w ujęciu Benedykta XVI. Powracamy na łamach naszego czasopisma do głębi myśli teologicznej zmarłego papieża, który proponował rozumienie wolności człowieka jako uznanie własnej stworzoności, a więc daru pochodzącego od Boga. Ojciec Święty Benedykt postulował „uwolnienie” takiej wolności, która w swej zależności od Stwórcy przybiera formę miłości, a wyraża się w „tryptyku”: wolności samego Boga, wolności synostwa i wolności człowieka.
Z kolei ks. Manlio Sodi w interesującej refleksji z pogranicza teologii liturgii i homiletyki ukazuje szczególne bogactwo tematyczne Ewangelii według św. Jana proklamowane podczas liturgii. Pomocą w jego dostrzeżeniu jest układ lekcjonarza mszalnego. Autor zwraca uwagę, że rozumienie zawartego w księdze liturgicznej i głoszonego podczas liturgii tekstu winno być również zgłębiane w lectio divina, która stanowi duchowy pokarm mający swoje apogeum w liturgii sakramentalnej. […]
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
CC BY ND 4.0. Posiadaczem prawa autorskiego (Licencjodawcą) jest Autor, który na mocy umowy licencyjnej udziela nieodpłatnie prawa do eksploatacji dzieła na polach wskazanych w umowie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji niewyłącznej na korzystanie z Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego w następujących polach eksploatacji: a) utrwalanie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; b) reprodukowanie (zwielokrotnienie) Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego drukiem i techniką cyfrową (e-book, audiobook); c) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionego Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego; d) wprowadzenie Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego do pamięci komputera; e) rozpowszechnianie utworu w wersji elektronicznej w formule open access na licencji Creative Commons (CC BY-ND 3.0) poprzez platformę cyfrową Wydawnictwa Naukowego UMK oraz repozytorium UMK.
- Korzystanie przez Licencjobiorcę z utrwalonego Utworu ww. polach nie jest ograniczone czasowo ilościowo i terytorialnie.
- Licencjodawca udziela Licencjobiorcy licencji do Utworu/przedmiotu prawa pokrewnego nieodpłatnie na czas nieokreślony
PEŁEN TEKST UMOWY LICENCYJNEJ >>
Statystyki
Liczba wyświetleń i pobrań: 56
Liczba cytowań: 0